Ministerstvo dopravy se zřejmě stane i národním námořním úřadem a bude mít možnost například vydávat osvědčení pro námořní jachty. Novelu zákona o námořní plavbě, která s tím počítá, dnes schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání kabinetu. Normu nyní dostanou k posouzení poslanci. V českém námořním rejstříku aktuálně není zapsána žádná obchodní námořní loď, ministerstvo dopravy tedy neočekává žádný dopad na správní orgány.

Návrh zákona také zavádí nové poplatky a zvyšuje stávající sazby. Ministerstvo dopravy očekává zvýšení příjmů státního rozpočtu přibližně o jeden milion korun. V roce 2023 stát na správních poplatcích v námořní dopravě vybral 2,5 milionu korun, v následujících letech by se podle důvodové zprávy mohly tyto příjmy zvýšit na 3,5 milionu.

Nové rozdělení sazeb se týká správního poplatku pro zápis námořní jachty do námořního rejstříku podle délky trupu. Zvýhodněny budou zejména menší jachty, které tvoří většinu všech zapsaných jachet. „Lze předpokládat, že přijetí nově navržené právní úpravy povede ve střednědobém výhledu k vyššímu počtu námořních jachet zapsaných v námořním rejstříku České republiky,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě k zákonu.

Ministerstvo dopravy jako námořní úřad bude také muset například vypracovávat zprávy o použití příjmů z pokut. Novela rovněž upravuje postupy při ztrátě nebo změně námořních dokladů.

Návrh také s ohledem na klimatické cíle EU nastavuje pravidla pro snižování emisí. Novela zavádí sankce pro lodní společnosti včetně pokut za nedodržení předepsaných parametrů. Společnosti budou muset mimo jiné sledovat a vykazovat emise skleníkových plynů, zajistit minimálně dvouprocentní podíl obnovitelných paliv a dodržovat emisní standardy v přístavech.

Zdroj: ČTK