[quote]Ministerstvo dopravy do měsíce dokončí verzi novely silničního zákona, která bude řešit problém taxislužby. Její znění poskytne zástupcům taxi. S jejich připomínkami bude následně pracovat. ČTK to po včerejší schůzce ministerstva s taxikáři řekl mluvčí úřadu Tomáš Neřold. Novela umožní, aby legálně mohly fungovat i alternativní provozovatelé taxi typu Uber, kteří se označovali nikoliv za taxislužbu, ale za sdílenou ekonomiku. Taxikáři chtějí, aby Uber byl zakázán zcela.[/quote]

,,Zástupcům taxi jsme vysvětlili, co je obsahem novely a slíbili, že jim její znění poskytneme,“ řekl Neřold.

K nahlédnutí ji dostanou podle mluvčího i taxikáři, kteří nejsou členy speciální pracovní skupiny ministerstva, ale mají zájem o ní jednat.

V novele má být zaneseno například, že aplikace budou legální alternativou taxametru. Dopravce bude muset mít příslušné živnostenské oprávnění a evidované vozidlo, řidič pak oprávnění řidiče taxislužby. Vozidlo pro komerční přepravu bude také označeno například nálepkou.

Na včerejším jednání se podle Neřolda zástupci ministerstva s taxikáři shodli, že společnost Uber je taxislužbou a že nefunguje dle platných zákonů.

,,Vyzvali jsme již Uber, aby dodržoval zákony a aby nenahrával vzniku a rozšiřování nelegální taxislužby,“ řekl Neřold.

To, že je Uber přepravní službou potvrdil svým nedávným rozhodnutím i Soudní dvůr EU.

Podle Uberu z rozhodnutí evropského soudu nevyplývá, že Uber je taxislužbou.

,,Jak potvrdilo i nedávné rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, Uber neposkytuje taxislužbu, ale jiné služby v oblasti dopravy. Proto budeme dál spolupracovat s městy, abychom našli řešení, které bude prospěšné jak pro 269.000 pražských občanů, kteří spoléhají na bezpečné svezení na jedno kliknutí, tak pro řidiče a Prahu,“ řekla ČTK mluvčí společnosti Miroslava Jozová.

Spor o podmínkách provozování Uberu v Česku vyvrcholil v minulých měsících. Začátkem loňského října taxikáři v Praze na protest proti službám typu Uber tři hodiny blokovali pomalou jízdou dopravu v okolí ruzyňského letiště. Hodinu pak troubili a jezdili kolem budovy magistrátu. Pro Uber v současné době jezdí v Praze zhruba 2000 řidičů.

Zdroj: ČTK

DPP