DPP

Ministerstvo pro místní rozvoj vyčlení příští rok 245 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj na nákup bezemisních vozidel pražské MHD. Půjde o peníze na nákup elektrobusů, vodíkových autobusů nebo trolejbusů. Příjem žádostí ministerstvo spustí v lednu. Ministerstvo pro místní rozvoj to uvedlo v tiskové zprávě.

Podle pravidel pro čerpání podpory nemůžou být za peníze z programu pořízeny tramvaje či autobusy na biometan či CNG. Naopak za způsobilý výdaj se bude považovat autobus a minibus s pohonem na elektřinu nebo vodík či trolejbus. Uznatelným nákladem bude pro ministerstvo i pořízení nového inteligentního dopravního systému do nakupovaného vozidla. Z peněz nebude možné investovat do plnicích a dobíjecích stanic.

„V nejbližších letech se mohou cestující využívající autobusovou dopravu i městskou hromadnou dopravu těšit na modernizaci vozového parku a větší komfort při přepravě. Obyvatelům Prahy také přinese čistší ovzduší a zmírnění dalších negativních vlivů dopravy na životní prostředí ve městě,“ stojí v tiskové zprávě ministerstva.

Vozidla by měla být podle pravidel financovaná ze 40 procent z Evropského fondu pro regionální rozvoj, z 60 procent je zaplatí sám dopravce. Příjem žádostí zahájí ministerstvo 10. ledna 2024, zájemci se budou moct hlásit do 20. prosince téhož roku.

Ministerstvu pro místní rozvoj by měly příští rok klesnout příjmy na 8,96 miliardy korun. Ve srovnání s novelou, kterou vláda schválila pro letošní rok, budou nižší o 45,9 procenta. Šlo by o nejvyšší meziroční snížení příjmů ze všech ministerstev. Podle návrhu rozpočtu na rok 2024, který je dostupný na vládním webu, mají výdaje resortu dosáhnout 12,2 miliardy korun, což je proti letošku o 10,2 miliardy korun méně. Částky jsou včetně peněz z fondů EU.

Návrh vlády podle zástupců MMR zatím nelze považovat za definitivní a je třeba se ještě dohodnout na přesných parametrech. Ministerstvo ale podle svých zástupců bude usilovat o to, aby škrty nezasáhly vzdělávání, bydlení a kvalitu života v regionech. Šetřit se nyní snaží na energetickém provozu svých administrativních budov.

Zdroj: ČTK