Výrobce kabelových svazků Flexcon v letošním roce zrealizoval investici do komplexního logistického celku s vertikálními sklady Modula, autonomními mobilními roboty MiR s nástavbou pro manipulaci KLT boxů a podnikového ERP Helios.

Současný rostoucí tlak na efektivitu v průmyslové výrobě, automatizaci procesů a omezení manuální práce vedl už řadu firem k implementaci dílčích vylepšení skladového hospodářství. Vzorovým příkladem, kam se pravděpodobně bude vyvíjet integrace jednotlivých technologií, je společnost Flexcon.

Potřeba navýšení produkce ve firmě, která vyrábí kabelové svazky, soubory vodičů a elektromechanické montáže, vedla v roce 2023 společnost Flexcon k vybudování nové třípatrové budovy. Efektivní spojení procesů skladování, výroby a expedice napříč patry budovy potom žádalo opravdu inovativní řešení.

Význam vertikálních skladů Modula

Od počátku věků platilo, že je ve skladu potřeba mít pořádek a systém. Dnes se může sklad starat o koordinovanou přepravu mezi patry, pomáhat kompletovat objednávky živým operátorům, komunikovat s autonomními mobilními roboty a ještě s programem, který řídí skladové hospodářství v celém podniku. Modula totiž zdaleka není jenom vertikální sklad.

Když vertikální zakladač spolupracuje s lidmi

Z pěti instalovaných zařízení Modula slouží tři věže jako sklad. Ale ne jen tak ledajaký. Jedná se o moderní automatický skladový systém, který komunikuje s živou obsluhou pomocí technologie „Put-to-light‟ a podporuje vychystávání až osmi objednávek najednou takzvanou metodou „Multi-order picking‟. Z těchto tří věží ve Flexconu chystají operátoři materiál do normovaných plastových přepravek.

Vertikální sklad, co zároveň slouží jako výtah

Když umí skladové zařízení zdvihnout jednotlivé police do výšky, proč by je operátor nemohl vyzvednout v jiném patře? Tuto funkci kombinace skladu a výtahu Modula aplikuje s úspěchem už delší dobu. Ale co když v patře místo živého člověka čeká autonomní mobilní robot?

Ve společnosti Bohemia – SysTech group upravili police zakladače Modula tak, aby mohly autonomní roboty MiR pomocí teleskopické manipulační desky odebírat a ukládat normované plastové přepravky do skladu bez nutnosti lidské asistence.

Když si povídají tři softwary mezi sebou

Program, který řídí funkci automatizovaných skladů, se jmenuje Modula WMS. Flotila autonomních mobilních robotů má svůj vlastní software AMR Mir Fleet. A materiálové toky ve společnosti Flexcon řídí ERP Helios.

Velkou částí projektu tak přirozeně bylo „naučit‟ tyto tři programy mluvit mezi sebou tak, aby zboží plynule putovalo mezi vertikálními sklady Modula, lidskýma rukama, robotickými vozíky, jednotlivými pracovišti ve trojpodlažní budově a zpět do meziskladu při přípravě na expedici. A aby měl podnikový ERP systém o všem dokonalý přehled.

Nemusíte vědět, jak co funguje, abyste ocenili, jak si autonomní vozík MiR přivolává konkrétní polici s plastovou přepravkou už během cesty mezi dílnou a vertikálním skladem. Jak Modula navádí různobarevnými světly zaměstnance firmy při vyskladňování několika objednávek najednou. Nebo jak mají pověření lidé přehled o skladových operacích bez nutnosti ručního zadávání hodnot do tabulek.

Zdroj: Bohemia – SysTech group s.r.o.