DPP

Moskevské letiště Šeremeťjevo zavřelo dva mezinárodní terminály a přestalo používat třetí vzletovou a přistávací dráhu. Jde o součást protikrizových opatření po poklesu letecké dopravy, oznámila dnes agentura TASS, která se odvolává na sdělení letiště. Mezinárodní leteckou dopravu v Rusku tvrdě zasáhly sankce, které na Moskvu uvalil Západ po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

„Mezinárodní letiště Šeremeťjevo v období podstatného snížení zátěže kvůli omezením v oblasti mezinárodní letecké dopravy vypracovalo soubor protikrizových opatření ve všech sférách působení,“ uvedlo v komuniké letiště.

Šeremeťjevo omezuje náklady, optimalizuje technologické procesy a také mění jízdní řád mezi terminály, mezi kterými bude napříště jezdit pouze jeden vlak místo dvou, dodal TASS.

Letiště Šeremeťjevo, jedno ze čtyř letišť obsluhujících ruskou metropoli, je největším letištěm v Rusku. Čítá šest terminálů pro cestující a má také dva terminály pro nákladní dopravu. Kapacitu zvýšila modernizace před mistrovstvím světa ve fotbale. V roce 2019 letiště podle dostupných údajů přepravilo bezmála 50 milionů cestujících, o rok později ale vlivem pandemie tento počet klesl na méně než 20 milionů.

Pražské letiště Václava Havla loni přepravilo bezmála 4,4 milionu cestujících. To ale bylo o 75 procent méně než v nejúspěšnějším roce 2019, tedy těsně před pandemií covidu-19.