DPP

[quote] Cestující MHD v Ostravě budou od 7. února při placení bezkontaktní platební kartou moci dokoupit až čtyři další jízdenky. Jedná se o pětačtyřicetiminutové přestupní jízdenky pro dospělé za 20 korun a zlevněné jízdenky pro děti od šesti do 15 let, psa nebo zavazadlo za deset korun. Dosud mohli kupovat jízdenky jen pro sebe. Na svou bankovní kartu si také lidé nově budou moci i nahrát dlouhodobou jízdenku. Novinářům tooznámil generální ředitel Dopravního podniku Ostrava (DPO) Daniel Morys.[/quote]

,,Od 7. února platební kartou bude moct cestující dokupovat jízdné pro další své spolucestující a taky na stránce karta.dpo.cz můžou cestující provést rychlou registraci a na platební kartu si nahrát dlouhodobý kupon,“ řekl ředitel.

Možnost platit jízdné bezkontaktní kartou mají cestující v ostravské MHD od roku 2016 a zájem o ni stále stoupá.

,,Placení kartou v Ostravě za jízdné lze považovat za velký hit, protože každý měsíc registrujeme nové a nové rekordy v placení jízdného tímto způsobem. Měsíčně nám to roste zhruba o 20.000 plateb,“ řekl Morys.

Loni lidé prostřednictvím bezkontaktních platebních karet koupili v Ostravě skoro 2,2 milionu jízdenek dohromady téměř za 40 milionů korun. Kartou zaplatili průměrně 5970 jízdenek denně.

Běžně mají cestující v Ostravě nahrané dlouhodobé kupony na elektronických kartách ODISka. Při nahrání kuponu na bankovní kartu jim odpadne třítýdenní čekání na vyhotovení ODISky a také ušetří 130 korun za poplatek.

,,Takže vlastně z platební karty se stává univerzální platební prostředek v městské hromadné dopravě v Ostravě,“ konstatoval Morys.

Registraci na webu autorizuje podnik do 24 hodin.

Systém placení jízdného v ostravské MHD elektronickou cestou funguje bez nutnosti tisknout jízdenku. Cestující nemusí předem znát tarify ani přestupní zóny, systém vždy vypočítá, jaká jízdenka je pro něj nejvýhodnější. Z Ostravy by se měl postupně rozšířit do celého Moravskoslezského kraje.

Ředitel DPO řekl, že cílem je, aby se veškeré jízdné v Ostravě v budoucnu platilo elektronicky.

,,Do budoucna papírové jízdenky v Ostravě skončí. Já věřím, že budeme první dopravní podnik v zemi, který nebude používat papírové jízdenky k odbavení, ale bude používat moderní elektronické metody v odbavování cestujících,“ řekl Morys.

Podíl jízdenek zaplacených v ostravské MHD platebními kartami vzrostl z 1,73 procenta v roce 2016 na loňských 7,86 procenta. Podíl papírových jízdenek naopak z 31,16 procenta klesl na 24,75 procenta. Lidé mohou jednotlivé jízdné platit také SMS zprávami nebo prostřednictvím elektronické peněženky na ODISce.

Udržování odbavovacích terminálů na papírové jízdenky a jízdenkomatů stojí podnik ročně několik desítek milionů korun.

,,My věříme, že když přebudujeme ty jízdenkomaty na kartomaty, kde si budou moct koupit za hotovost aspoň nějakou dočasnou kartu, tak odbavení elektronicky bude i tak výhodnější pro cestující,“ řekl Morys.

Útlum používání papírových jízdenek podle něj bude postupný, aby si lidé na elektronické odbavení jako nejefektivnější způsob placení za jízdné zvykli.

Zdroj: ČTK