Letošní 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) za pět dní navštívilo 35.000 lidí, je to méně než polovina obvyklé návštěvnosti. Na veletrhu se od pondělí do dneška představilo 1016 firem z 35 zemí. O předběžné návštěvnosti informovala společnost Veletrhy Brno v tiskové zprávě.

„Ozubená kolečka MSV do sebe tentokrát nezapadala jako obvykle. I přes řadu bariér a nepříznivých okolností se podařilo připravit největší veletržní strojírenskou akci tohoto roku v regionu střední Evropy. Věřím, že příští strojírenský veletrh se již bude konat ve standardních podmínkách a ve standardním rozsahu,“ uvedl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš. Příští ročník je naplánovaný na tradiční říjnový termín, uskuteční se od 3. do 7. října 2022.

MSV se konal po roční pauze způsobené pandemií koronaviru. Počet vystavovatelů byl o třetinu menší než obvykle, co do rozlohy byl letošní ročník dokonce poloviční. Namísto obvyklých deseti pavilonů jich letos obsadil pět.

Na veletrhu platila hygienická opatření. Před vstupem do areálu museli lidé prokázat, že jsou očkovaní či prodělali covid-19 v uplynulých 180 dnech nebo mají platný PCR test. V pavilonech bylo také povinné nošení roušek nebo respirátorů, prostor byl uzpůsoben tak, aby lidé mohli dodržovat rozestupy.

Navzdory nižší účasti byli ale dotázaní vystavovatelé s průběhem veletrhu spokojeni. „S účastí jsme spokojení, od úterý to bylo dobré, vypadalo to jako dříve. U nás je spokojenost. V posledním roce jsme nikde nevystavovali. Z devadesáti procent přicházeli naši stávající zákazníci a deset procent je náhodných zákazníků, které ještě neznáme,“ uvedl technický a obchodní poradce firmy Sk Technik Radek Soukup.

Vystavovatelé oceňovali možnost osobně se se zákazníky setkat, i když někteří se obávali, že návštěvnost bude příliš nízká. „Jsme tu pravidelně a letošního ročníku jsme se trochu obávali, i kvůli posunutému termínu. Nicméně jsem spokojený. Veletrh pro nás, zdá se, bude velmi úspěšný. Ubylo lidí, kteří se přicházeli jenom podívat, a je tady víc konkrétních zákazníků,“ řekl jednatel firmy Vavruška Trade Jiří Vavruška.

Současně s MSV se uskutečnil i veletrh Transport a Logistika a Envitech, veletrh technologií pro ochranu životního prostředí.

Příští ročník MSV se uskuteční v tradičním termínu na začátku října od 3. do 7. října 2022 spolu s veletrhy IMT, PLASTEX, FOND-EX, WELDING a PROFINTECH.

 

Zdroj : ČTK