[quote]Turecké úřady dnes oznámily, že vydaly zákaz prodávat letenky do Běloruska občanům Iráku, Sýrie a Jemenu. Informovala o tom agentura AFP. Podle Evropské komise (EK) je to první výsledek rozhovorů se zeměmi, odkud migranti cestují do Evropy, a s leteckými společnostmi. Běloruská letecká společnost Belavia dříve uvedla, že dneškem počínaje nebude na žádost Ankary občany těchto zemí přepravovat na palubě svých letadel. Brusel ve čtvrtek informoval, že chystá tresty pro aerolinie podílející se na dopravě migrantů, které běloruský režim převáží k hranicím Polska a pobaltských států.[/quote]

„Rozhodli jsme se neumožnit nákup letenek a vstup na palubu letadel na našich letištích občanům Iráku, Sýrie a Jemenu, kteří chtějí cestovat do Běloruska,“ uvedl dnes turecký úřad pro civilní letectví. Zákaz platí pro všechny letecké společnosti, které provozují spoje z Turecka do Běloruska. Podle úřadu bude omezení platit do odvolání.

Turecké rozhodnutí přivítal šéf Evropské rady Charles Michel. Podle místopředsedy EK Margaritise Schinase je turecký zákaz výsledkem jednání, která vede Brusel se zeměmi, ze kterých přichází uprchlíci do Evropy. „Celková situace je taková, že vidíme zlepšení ve všech oblastech,“ uvedl Schinas.

V souvislosti s plánovanými sankcemi Evropské unie, které by podle agentury Reuters mohly začít platit už od pondělka, se kromě Belavie mluví o ruském Aeroflotu, Turkish Airlines nebo Flydubai. Ruská společnost už ve čtvrtek popřela jakoukoliv účast na převozu migrantů do Běloruska.

Také turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu se ohradil proti „neopodstatněným obviněním“, že Turkish Airlines jsou jedním z dopravců vozících běžence. Evropská komise dnes oznámila, že turecká polostátní společnost, jež měla do Minsku 17 spojů, na omezenou dobu zcela uzavře své linky do Běloruska.

Schinas oznámil, že lety do Minsku přeruší i další letecká společnost Iraqi Airways. Schinas se v pondělí vydá do Bagdádu a příští týden by chtěl jednat také v Turecku.

Bagdád později oznámil, že zastavuje přímé letecké linky z Iráku do Běloruska ve snaze ochránit Iráčany před gangy obchodujícími s lidmi, informovala agentura Reuters.

Polsko a Evropská unie obviňují režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že migranty používá jako zbraň v hybridní válce. Mstí se tak podle nich za to, že sedmadvacítka na Minsk uvalila sankce kvůli represím proti prodemokratickým aktivistům a porušování lidských práv.

 

Zdroj : ČTK

DPP