Na českých dálnicích chybí podle analýz 1500 odstavných míst pro nákladní auta, v posledních letech se jich daří každoročně vybudovat 100 až 200. V nejbližších letech by mělo přibýt minimálně 900 odstavných míst. V těchto dnech například stavbaři začali s rekonstrukcí odpočívky Střechov na dálnici D1 na Benešovsku. Díky změně parkovacího režimu se tam počet šikmých parkovacích ploch pro kamiony zvýší ze 42 na 98, řekl dnes novinářům na místě stavby mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Na české dálniční síti je podle něj 136 odstavných ploch pro nákladní dopravu, která nabízejí 3032 míst pro odstavení kamionů. Za poslední tři roky přibylo díky výstavbě nových odpočívek i rekonstrukci dosavadních parkovacích ploch 400 nových míst. Vzhledem k tomu, že Česko je klíčovou středoevropskou křižovatkou, stále tento počet není dostatečný, a ŘSD proto chystá další rozšíření. „V tuhle chvíli máme v rekonstrukčním a výstavbovém plánu na nejbližší roky výhled na navýšení kapacity minimálně o 900 míst pro nákladní dopravu,“ uvedl Rýdl.

Rekonstrukce a rozšíření odpočívky Střechov vyjde na 128 milionů korun bez DPH. Práce potrvají čtyři měsíce, řidiči musejí počítat s úplnou uzavírkou odpočívky i podjezdu pod dálnicí, který propojuje její levou a pravou stranu. Odpočívka na 52. kilometru ve směru na Prahu vznikla v 70. letech 20. století při výstavbě D1, její část umístěná ve směru na Brno byla opravena v roce 2019.

Dělníci již na odpočívce odmontovali veřejné osvětlení a odstranili původní obrubníky. „Od dnešního rána frézujeme zpevněné asfaltové plochy, což potrvá tři až čtyři dny. Následně začnou zemní práce a odtěžení svahu,“ řekl novinářům hlavní stavbyvedoucí Zdeněk Vlčan.

Stavbaři vybudují okružní křižovatku na výjezdu na dálnici a chodníky a ostrůvky oddělující stání. Zrekonstruují i kanalizaci, odvodnění a osvětlení a vybudují retenční nádrž a dětské hřiště. Přibudou také nové kamery, stoly, lavice a odpadkové koše, plánovány jsou i úpravy trávníků a výsadba dřevin nebo instalace oplocení.

Podle Rýdla se nyní pracuje i na odpočívce Chotýčany na dálnici D3 poblíž Českých Budějovic, kde přibude 80 míst. Dalších 110 míst nabídne odpočívadlo Krsice na D4 a 78 míst Dolní Roveň na D35. „Připravujeme i další stavby, například na D5 a D8, což jsou zásadní páteřní tranzitní trasy české dálniční sítě využívané především transevropskou tranzitní dopravou,“ dodal mluvčí.

Zdroj : ČTK