[quote]Na dolním Labi se zlepšuje zázemí pro lodě. Ve Hřensku skončila modernizace ochranného stání pro velká plavidla, v Děčíně začala stavba přístaviště pro sportovní lodě. V plánu má Ředitelství vodních cest (ŘVC) budování dalších přístavů či servisního zázemí v Ústeckém kraji. V Česku stále roste zájem o rekreační a sportovní plavbu. Řekl to ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů při páteční plavbě z Děčína do Hřenska.[/quote]

Pod knihovnou v Děčíně v pátek začala stavba stání pro sportovní plavidla. Plovoucí molo bude dlouhé 36 metrů, vejdou se k němu čtyři malé lodě. „Bude to krátkodobé stání do 48 hodin. Posádka si bude moci nabrat vodu, připojit se k elektřině, projít město nebo tu i přespat,“ uvedl Lubomír Fojtů. Investice za 24 milionů korun bude dokončena letos v říjnu.

Ve Hřensku, kde je poslední přístav před říční hranicí s Německem, kde lze plavidla při povodních bezpečně vyvázat, skončila modernizace. Ochranné stání tvoří tzv. dalby, což jsou vysoké ocelové sloupy, které vyčnívají z vody a umožňují lodě uvázat při záplavách. „Za běžného provozu si u nich připojuje do vleku remorkér Beskydy nákladní i osobní lodě, aby jim pomohl doplout obtížně splavným úsekem Labe bez zdymadel do Děčína a Ústí nad Labem,“ uvedl mluvčí ŘVC Jan Bukovský. Práce stály 17 milionů korun.

V další etapě se k dalbám přichytí plovoucí molo, které umožní i kotvení sportovních plavidel. Přístaviště tak bude sloužit sportovní i nákladní plavbě. Správa Národního parku České Švýcarsko ale před tím požaduje posouzení vlivu stavby na životní prostředí EIA.

Přístavní mola v minulých letech vznikla v Ústí nad Labem, Lovosicích, Dolních Zálezlech či Libotenicích. „Počet stání je neustále nedostatečný, protože boom v oblasti rekreační a sportovní plavby se nedá popřít, přichází k nám ze západní Evropy. Snažíme se mu vycházet vstříc tak, že plánujeme doplnění infrastruktury,“ uvedl Lubomír Fojtů. „Rekreační plavba má oproti nákladní nyní navrch, máme zde co dohánět,“ dodal.

V plánu má ŘVC budování přístaviště ve Štětí ve čtvrti Brná v Ústí nad Labem a v Roudnici nad Labem se připravuje stavba servisního centra pro lodě, začít by měla v roce 2024.

Hlavním projektem ŘVC na dolním Labi je vybudování plavebního stupně Děčín, o němž se mluví téměř 30 let. „V současné době řešíme kompenzační opatření za bahnité náplavy, které po nás požaduje ministerstvo životního prostředí. Věřím, že se nám brzy podaří vrátit zpátky do procesu EIA,“ uvedl Lubomír Fojtů. Jez u Děčína, jehož stavbu podporují rejdaři, má přispět k lepší splavnosti řeky pro nákladní lodě. České a německé ekologické organizace tvrdí, že jediný plavební stupeň nemůže zajistit celoroční splavnost řeky v situaci, kdy se kvůli suchu zvyšuje počet dní, během kterých není možné po řece plout.

 

Zdroj  :ČTK