Zdroj: Pixabay.com
DPP

Na 25. ročníku mezinárodního leteckého festivalu CIAF bude 1. a 2. září na královéhradeckém letišti k vidění více než 30 letadel a vrtulníků. Své zastoupení v Hradci Králové budou mít vojenské a civilní stroje z osmi států, například z Německa, Slovinska, Srbska, Velké Británie nebo Ukrajiny. Letecká přehlídka omezí dopravu v severní části města. ČTK to zjistila od pořadatelů a policie.

Mluvčí akce Tomáš Otruba ČTK řekl, že letošní ročník si připomene i 100. výročí založení republiky. „Hodně letounů z české sekce budou historické stroje, které se postupně objevovaly na základnách v bývalém Československu. Odkazujeme tím na výročí republiky a československého letectva,“ řekl.

Upozornil také na letovou ukázku akrobatického dvojplošníku ze Slovinska Slike Ultimate 20-300S. „Objeví se i německý akrobat Tim Tibo, který létá na stroji XA42. Pro ty, kteří mají rádi rychlé a hlučné letouny, bude SU-27 z Ukrajiny. Určitě bude stát za zhlédnutí také akrobatická skupina Baltic Bees z Lotyšska,“ řekl Otruba.

K vidění na statické ukázce budou třeba dva turbovrtulové cvičné letouny Tucano T1 ze základny RAF Linton-on-Ouse. Mezi historickými letouny budou i Bleriot, britský stíhací letoun Spitfire nebo dvojplošník Aero C-104.

Letiště bude po oba dny otevřené od 8:00 do 17:00. Letový program začne v 11:00 průletem dvou stíhacích letounů gripen. Vstupné na den je 300 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma, parkované není v ceně a stojí 100 korun na den. Program CIAF 2018 bude zveřejněn nejpozději v pátek před leteckým dnem.

Letecká show omezí dopravu v severní části města. Na parkoviště na letišti se lidé autem nejlépe dostanou přes Pouchov nebo od Předměřic nad Labem. „Ulice Jana Černého bude uzavřena v úseku od křižovatky s ulicí K Zastávce po křižovatku s ulicí Letiště. Bude pouze pro složky IZS, vozidla zásobování, VIP a MHD. Doprava povede Pouchovskou ulicí,“ řekla Iva Kormošová z hradecké policie. Na příjezdových cestách bude o víkendu zákaz zastavení. Policie kvůli letecké přehlídce posílí hlídky. Návštěvníci budou také moci využít mimořádných linek MHD.

Letecká přehlídka do Hradce Králové v minulých letech přilákala desítky tisíc příznivců letectví, například loni dorazilo 20.000 a předloni na 40.000 lidí. CIAF se na hradeckém letišti koná od roku 1993. Výjimkou byla několikaletá přestávka, kdy byl v Brně.

Zdroj: ČTK