Invoitix

[quote]Na mosteckém autodromu využije ročně téměř 300 lidí možnosti odmazat si trestné body formou školení. Největší zájem řidičů je před koncem roku a na začátku roku nového. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Autodrom Most Jan Foukal.[/quote]

Motoristé, kteří absolvují speciální kurz pro řidiče, si mohou nechat na příslušném obecním úřadě odmazat tři trestné body od podzimu 2008. Mostecký autodrom byl v republice první, v jehož výcvikovém areálu bylo možné kurz absolvovat.

„Největší zájem je vždy před koncem roku, kdy si lidé chtějí ještě rychle umazat body, a poté po Novém roce, kdy je opět možné se do kurzu přihlásit. V tomto období je obsazeno už několik měsíců dopředu,“ uvedl Foukal.

Školení trvá sedm hodin a je pojato všeobecně.

„Není přesně zaměřené na určitý přestupek, i když je možné se během kurzu instruktora na cokoliv zeptat,“ dodal Foukal.

Obsahem školení, které sestává z teoretické výuky a praktického výcviku, je teorie řízení a zásad bezpečné jízdy, nejčastější příčiny dopravních nehod a jejich předcházení, důsledky protiprávního jednání motoristů či prevence řešení mimořádných událostí v silničním provozu.

Školení je určeno pro šoféry, kteří nesmí mít v součtu zaznamenáno více než deset bodů, zároveň žádný z přestupků nesmí být ohodnocen šesti a více body. Potvrzení o absolvování školení bezpečné jízdy má platnost 30 dní ode dne vydání, řidič tak musí podat žádost o odečet bodů v této lhůtě.

„Každý měsíc se snažíme naplánovat alespoň dva termíny vždy po dvanácti lidech. Vychází to tedy na zhruba 24 kurzů za rok a přihlásí se vždy plný možný počet lidí. Za rok tak absolvuje školení zhruba 288 lidí,“ uvedl Foukal.

Aktuálně má podle ministerstva dopravy v České republice 39.627 řidičů dvanáct trestných bodů, z toho 4959 je jich v Ústeckém kraji. Nejvíce ze všech krajů je potrestaných řidičů ve Středočeském kraji, a to 5508. Na druhém konci žebříčku s 1235 motoristy je Vysočina.

Za školení odpočtu bodů zaplatí zájemci na mosteckém autodromu 3890 korun. Vedle toho si mohou zájemci zaplatit kurz bezpečné jízdy, při němž si lze zkusit třeba brzdění na vozovce připomínající sníh či námrazu, smyk či vyhýbání v kopci a zatáčkách. Kurz vyjde na na 5040 korun bez DPH.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP