[quote]Stát při přidělování dálkových železničních linek zatím ušetřil díky konkurenčnímu boji a tržnímu přístupu přes 300 milionů korun ročně. Ministerstvo dopravy dosud rozdělilo devět linek, které si objednává v rámci zajištění veřejné služby, mezi čtyři různé dopravce. Na semináři Liberálního institutu věnovaného liberalizaci železniční dopravy to řekl náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Nyní stojí provoz státem objednávaných linek čtyři miliardy korun.[/quote]

Ministerstvo dopravy pro dálkové linky, které objednává v rámci zajišťování tzv. veřejné služby, využívá možnosti přímého přidělení. EU tuto možnost umožňuje uzavírat do roku 2023, a to nejdéle na dobu deseti let. Po tomto termínu musí projít všechny železniční linky soutěží v rámci klasických výběrových řízení.

Němec podotkl, že na ceny objednávaných vlaků má příznivý vliv konkurence na železničním trhu. Ta podle něj umožnila snížit současné náklady, navíc konzultace s jednotlivými dopravci snížily i původní nabídky dopravců.

Největší podíl na tuzemské osobní dopravě na kolejích mají stále České dráhy, které zajišťují 88 procent provozu. Státní dopravce dosud u dálkových linek uspěl na tratích Pardubice-Liberec, Praha-Luhačovice a Praha-Žilina.

Na dalších přidělovaných linkách zvítězila konkurence. Společnost Arriva tak bude od prosince 2019 následující tři roky jezdit na linkách Praha-Tanvald, Kolín-Nový Bor, Praha-Rakovník a Praha-Příbram-České Budějovice. Arriva dostane za provoz vlaků celkem 731 milionů korun, což je o 200 milionů korun méně, než požadovaly České dráhy. Ostatní dopravci se o tyto linky neucházeli.

Na vytížené trati Brno-Bohumín pak uspěl RegioJet podnikatele Radima Jančury. Žluté vlaky budou od prosince 2019 jezdit na trati celkem devět let za 2,01 miliardy korun. Neúspěšné České dráhy podaly nabídku za 2,22 miliardy korun.

Čtvrtým osobním dopravcem je společnost GW Train, které v minulosti ministerstvo přidělilo trať Plzeň-Most.

Ministerstvo musí před každým uzavřením smlouvy o veřejných službách přímým zadáním porovnávat doručenou nabídku Českých drah a případné alternativní návrhy jiných dopravců. Pokud nedostane ministerstvo jiné nabídky, pak bude jednat o přímém zadání pouze s ČD.

Vedle dálkových linek, které objednává stát, vedou železniční dopravci jednání o regionálních linkách s kraji. Stávající smlouvy krajů se státním dopravcem vyprší v příštím roce.

 

Zdroj : ČTK