DPP

Až 6000 zlotých (asi 32.448 Kč) dosahuje výše pokuty, kterou budou moci od 1. ledna polští policisté vyměřit na místě řidiči za kumulované prohřešky proti pravidlům. V nejhorších případech bude moci soud vyměřit pokutu až 30.000 zlotých (asi 162.240 Kč), tedy šestkrát více než dosud, upozornil dnes list Gazeta Wyborcza.

Nový sazebník pokut, schválený v parlamentu za podpory opozice, se podařilo zveřejnit v úředním věstníku v poslední den roku, a tak může od Nového roku platit. Změnu nejvíce pocítí „silniční piráti“ vysoce překračující povolenou rychlost, ohrožující pěší či řidiči usedající za volant v opilosti. Řidiči, kteří se dopouštějí přestupků opakovaně, zaplatí pokutu v dvojnásobné výši, tedy například 5000 zlotých místo 2500 zlotých za překročení rychlosti o více než 70 kilometrů za hodinu.

V případě jízdy v obci rychlostí vyšší než 100 kilometrů za hodinu zabaví policie řidičské oprávnění na tři měsíce.

Pokud se vlastník vozu rozhodne neprozradit, kdo s jeho autem překročil rychlost či spáchal jiný přestupek, zaplatí až 8000 zlotých (43.264 Kč). Soud za to může vyměřit pokutu ve výši nejméně 4000 zlotých, upozornil deník Gazeta Wyborcza.

Nedat přednost chodci na přechodu vyjde na nejméně 1500 zlotých (8112 Kč), stejně tak předjetí jiného auta na přechodu pro chodce. A recidivisté mohou i v tomto případě počítat s dvojnásobkem. V stovkách až tisícovkách zlotých se počítají i pokuty za nebezpečnou jízdu v případech nedodržení bezpečného odstupu, předjíždění v zákazu předjíždění, za objetí spuštěných závor na přejezdu či způsobení nehody po požití alkoholu.

Pokuty ale podle sazebníku budou platit i chodci: od 50 zlotých (asi 270 Kč) za procházení po vozovce či stezce pro cyklisty, pokud je poblíž chodník, přes 300 zlotých (1622 Kč) za používání mobilu během přecházení přes vozovku až po 2000 zlotých (10.800 Kč) při přecházení kolejí po spuštění závor. Postih neušetří ani jezdce na elektrických koloběžkách v případě, že se vydají na přechod pro chodce, přiberou spolujezdce (50 zlotých) či vyrazí plnou rychlostí po chodníku (200 zlotých).

Současně stoupnou i postihy v podobě přídělu trestných bodů, přičemž v případě nasbírání 24 bodů se přichází o řidičák. A pojišťovny budou mít přístup k historii pokut řidičů, kteří si kupují pojistku.

Aktivisté, usilující o větší bezpečnost na polských silnicích, si pochvalují změny k lepšímu, litují však, že v praxi se policii podaří vymoci jen polovinu z uložených pokut, a proto naléhají na zavedení exekucí.

Podle dostupných údajů by letošní rok měl být nejbezpečnějším na polských silnicích v dějinách. Počet obětí nehod klesá už od začátku minulé dekády a letos je oproti loňsku o 280 méně mrtvých, přičemž výrazně – o pětinu – klesl počet obětí nehod mezi pěšími. O desetinu klesl i celkový počet nehod, dodal deník s odvoláním na tajemníka zemské rady pro bezpečnost silničního provozu Konrada Romika. Ten tuto změnu k lepšímu přičítá i letošní změně předpisů ohledně přednosti chodců na přechodech.

Od nového sazebníku pokut, zaměřeného zejména na „silniční piráty“, si slibuje další pokles počtu smrtelných obětí nehod o desetinu v příštím roce. To by znamenalo, že se podaří zachránit 230-240 životů.

 

Zdroj : ČTK