[quote]Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje instalovat na vybraných železničních přejezdech nový kamerový systém, který budou moci úřady využívat k pokutování přestupků na přejezdech. Záznamy z kamer budou použitelné ve správním řízení, systém by navíc měly doplnit i radary. ČTK to dnes sdělila SŽDC v tiskové zprávě. Firma si od instalace nových kamer slibuje výrazné snížení nehodovosti na přejezdech.[/quote]

Během sedmi měsíců letošního roku se stalo na přejezdech v Česku 116 nehod, při nichž zemřelo 23 lidí. Počet nehod se tak meziročně zvýšil o téměř 17 procent. SŽDC si již systém vyzkoušela v Úvalech u Prahy, kde počet přestupků klesl meziročně o dvě třetiny.

Na kolika místech budou nové kamery nasazeny, zatím není jasné. SŽDC na jejich instalaci spolupracuje s policií, se kterou vytvořila seznam 30 míst. Organizace jedná o instalaci kamer také s městy a obcemi.

„Nejedná se o doplněk zabezpečení přejezdu, ale o preventivní nástroj, díky kterému budeme moci účinně bojovat s nebezpečnými řidiči. Ti, kteří dodržují pravidla, se postihu obávat nemusí. Na druhou stranu skuteční piráti silnic mohou v poměrně krátké době přijít o body, a ztratit tak řidičský průkaz,“ uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Dalším benefitem by měla být zvýšená životnost technických částí přejezdů, které jsou často poškozovány rychlým průjezdem aut.

Kamery na tuzemských přejezdech nejsou úplnou novinkou, úřady však na základě záznamů z nich dosud kvůli jejich technickému stavu nemohly přímo pokutovat protiprávní chování řidičů. Nový systém, který bude zaznamenávat dění na přejezdech, umožní podle SŽDC pokutovat řidiče, kteří na přejezd vjedou nedovoleně. Kamery by navíc brzy mohly být doplněny o radary, které budou kontrolovat rychlost při průjezdu aut přes železniční přejezd.

Motoristům, kteří vjedou nedovoleně na přejezd hrozí podle zákona pokuta až 5000 korun, zákaz řízení až na šest měsíců a sedm bodů v bodovém systému.

 

Zdroj : ČTK