[quote]Evropský projekt rozvoje vzdělávání v oblasti baterií – ALBATTS získá během čtyř let čtyři miliony eur, tedy 100 milionů Kč z programu EU Erasmus+. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu, které je jedním z partnerů projektu.[/quote]

ALBATTS – tedy Alliance for Batteries Technology, Training and Skills má nastavit úzkou spolupráci mezi průmyslovými podniky a vzdělávacími institucemi v dynamicky se rozvíjejícím ekosystému baterií nejen pro elektromobilitu. Cílem čtyřletého projektu je podpořit úsilí Evropské unie stát se konkurenceschopným hráčem v oblasti výroby baterií.
Projekt je rozdělený do šesti pracovních skupin, Sdružení automobilového průmyslu je zodpovědné za vedení skupiny zabývající se systémy baterií v mobilních aplikacích. Konsorcium tvoří 20 partnerů z 11 evropských zemí.
„Tlak na efektivitu ukládání elektrické energie bude nadále narůstat, a to nejen v oblasti dopravy. Centra vývoje a výroby baterií jsou nyní umístěna převážně v Asii. Vzhledem k nárokům na evropské výrobce automobilů v oblasti čisté mobility má proto projekt, jehož cílem je v delším horizontu dosáhnout nezávislosti evropského průmyslu, zcela zásadní úlohu,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.
Koordinátorem projektu je švédská Skellefteå kommun, hlavou řídícího výboru je evropská asociace výrobců automobilů ACEA. Projekt byl zahájen v prosinci 2019 a potrvá do konce roku 2023.
Zdroj : ČTK