[quote]V Praze se dnes bude na Žofínském fóru debatovat o železnici, její roli v rámci ekonomického rozvoje a o liberalizaci tuzemské dopravy na kolejích. Na akci vystoupí například ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), nedávno zvolený šéf Českých drah Miroslav Kupec, generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda a výkonný ředitel Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností v Bruselu Libor Lochman.[/quote]

Akce nese titul „Rozvoj železniční dopravy jako významného nástroje ekonomické prosperity. Liberalizace železnice z českého i středoevropského pohledu.“ Diskutující se zřejmě budou věnovat současným jednáním o nových smlouvách na provoz dálkových i regionálních linek, přípravám systému jednotných jízdenek, dopadům otevírání železničního trhu na cestující nebo financování dopravní infrastruktury.

Právě liberalizace provozu na železnici byla jedním z hlavních důvodů, které vedly ke změnám ve vedení Českých drah, jejímž jediným akcionářem je stát. Ministr Ťok v létě inicioval změny v dozorčí radě podniku, kterou od července vede akademik Petr Moos. Ťokovi se nelíbil postup tehdejšího vedení v čele s předsedou představenstva Pavlem Krtkem v procesu liberalizace železniční dopravy. Podle ministra dráhy celý proces komplikovaly. Krtek byl následně dozorčí radou odvolán a nahrazen Kupcem.

 

Zdroj : ČTK