Invoitix

[quote]Na železnici citelně scházejí strojvůdci i další železniční personál. České dráhy v současnosti zaměstnávají více než 3500 strojvůdců, k ideálnímu stavu jich však stále značný počet chybí. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Radek Joklík. Řádově v Česku chybí několik stovek strojvůdců. Jejich počet potřebuje doplnit například i RegioJet, který jich zaměstnává přes 120.[/quote]

„Ročně nově přijmeme cca 220 nových adeptů tohoto povolání. Tento počet nově přijatých vykryje přirozené odchody, ale už nestačí na vytvoření zálohy nad rámec plánované personální potřeby. To spolu s výkyvy v oblasti výlukové činnosti má za následek vysoký podíl přesčasové práce v této profesi,“ uvedl Joklík.

Podle místopředsedy Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Vladislava Vokouna jsou v některých regionech přesčasy využívány bezezbytku do zákonných limitů. Jen díky tomu se tak státnímu dopravci zatím daří nasmlouvané spoje dodržovat.

Vokoun upozornil, že situace ohledně počtu strojvůdců se regionálně liší, proto je složité přesně vyčíslit, kolik strojvůdců v rámci Českých drah chybí. Schází především v Praze, Brně a v dalších velkých městech. Za hlavní důvod Vokoun označil současnou situaci na trhu práce. „V Praze je nabídka práce jiná, než například v malých městech, profese strojvůdce zde uchazeče tolik neláká,“ podotkl.

Situace se podle odborářů začala zhoršovat zejména v posledních dvou letech, právě vlivem snižování nezaměstnanosti. Nejde však pouze o strojvůdce, ještě horší je podle Vokouna situace u některých jiných profesí na železnici, jako jsou posunovači, zaměstnanci ve správkárnách a další. Joklík dodal, že v posledních měsících dělají podniku starosti především dělnické profese, které jsou nezbytné pro údržbu vozidel, jejich opravy a provoz.

Potíže mohou brzy narůst v souvislosti se slevami pro studenty a důchodce, které platí od září. Podle dopravců se na podzim zvýšil počet cestujících v řádu několika procent. Dopravci proto na některých spojích posilují vlaky o další vozy. Například České dráhy vyčlenily pro tento účel zhruba padesát náhradních vozů.

Pokud bude nárůst cestujících dále pokračovat, bude podle Vokouna třeba výrazněji doplnit vlakový personál, který obsluhuje jednotlivé vozy. To jsou například vlakvedoucí nebo průvodčí.

Dopravci se snaží doplňovat stavy náborovými programy a příspěvky. České dráhy se vedle toho snaží vychovávat budoucí strojvedoucí a vlakvedoucí pomocí stipendijních programů pro žáky základních i středních škol, kteří mají zájem o technické obory na železnici. V náboru strojvedoucích pokračuje také RegioJet, který podle mluvčího Aleše Ondrůje potřebuje doplnit stavy zejména kvůli rozšiřování počtu spojů a provozu na nových trasách. Nedávno navíc podnik zvýšil mzdy strojvůdců o 12 až 14 procent.

Provoz na železnici v ČR se v posledních letech pravidelně zvyšuje. České dráhy přepravily během tří čtvrtletí letošního roku 133,7 milionu cestujících, což je zhruba o 2,8 milionu více než za stejné období loni. Počet cestujících rostl i ve vlacích soukromých dopravců. Vlaky RegioJetu cestovalo do konce září 4,3 milionu lidí, meziročně o 860.000 více, Leo Express přepravil ve stejném období více než 1,1 milionu lidí, což je meziročně o více než čtvrt milionu více.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP