[quote]Železniční nákladní dopravce ČD Cargo nakoupí 300 vozů označovaných jako Sgns(s) pro mezinárodní kontejnerovou přepravu. Hodnotu zakázky společnost odhadla na zhruba 600 milionů korun. Sto vozů z tohoto počtu chce dopravce koupit zcela nových, zbylé požadované vagony mohou být použité. Sloužit mají pro přepravu koksu, dřevní štěpky nebo biomasy a dále produktů vyrobených ze železa, jako jsou různé trubky, nebo dráty. [/quote]

,,Plánujeme je nasadit zejména v mezinárodní dopravě, abychom doplnili stávající park zhruba 1300 vozů pro intermodální přepravu a mohli plně pokrýt požadavky našich zákazníků,“ řekl předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik.

Rozšíření vozů pro přepravu kontejnerů se zbožím koresponduje s růstem takzvané kombinované dopravy, kdy se zboží na delší vzdálenosti převáží po železnici v kontejnerech, které se následně překládají na nákladní vozy, aby byly doručeny ke konečnému zákazníkovi.

Nákladní ČD Cargo je součástí národního dopravce České dráhy. Vloni ČD Cargo vylepšilo celkové hospodaření společnosti, když skončilo v zisku 935 milionů korun. To proti předchozímu období bylo zlepšení o 359 milionů korun. Mírně ale meziročně poklesl objem přepravovaného zboží o 0,9 milionu tun na 65,5 milionu tun. Zboží se ale meziročně přepravovalo na delší vzdálenost. Ta se proti roku 2015 zvýšila průměrně o čtyři kilometry na 172 kilometrů.

Kladné hospodářské výsledky nicméně Cargo dosahuje na úkor investic do rozvoje vozidlového parku. Posledním velkým nákupem pro společnost bylo pořízení pěti nových lokomotiv Siemens za zhruba půl miliardy korun. Celkem Cargo provozuje na 650 lokomotiv a 25.000 vagonů různých typů. Průměrné stáří vozidlového parku dopravce dosahuje 30 let.

Zdroj: ČTK