Stát během září vyplatí železničním nákladním dopravcům 220 milionů korun jako kompenzaci plateb za obnovitelné zdroje energie z minulého roku. Dotace by podle ministerstva dopravy měly přispět k většímu zapojení železniční dopravy do přepravy zboží.  Na kompenzace by mělo navázat trvalé osvobození vlakových dopravců jezdících na elektrickou trakci za obnovitelné zdroje elektřiny, musí to však schválit Evropská komise.

Klíčovým cílem kompenzačního programu s názvem Rocet je podle ministerstva snaha o zvýšení konkurenceschopnosti nákladní železniční dopravy. Ta má reprezentovat ekologickou formu přepravy zboží. Stát proto dopravcům dotacemi vykompenzuje jejich poplatky za obnovitelnou energii, které dopravci zaplatili v rámci částky za odebranou elektrickou energii v loňském roce.

Do budoucna by pak všichni železniční dopravci, kteří využívají elektrickou trakci, měli být osvobozeni od poplatků za obnovitelné zdroje elektřiny trvale. Týkat by se to mělo vedle železnice také provozovatelů lanovek, metra, tramvají či trolejbusů. Opatření je však podmíněno souhlasným stanoviskem Evropské komise. MInistr dopravy Martin Kupka (ODS) v této souvislosti nedávno uvedl, že Česko se bude snažit o uznání opatření v co nejrychlejším čase.

Zdroj : ČTK