[quote]Od 1. července budou kladené stejné nároky na všechny řidiče MHD, bez ohledu na to, který dopravní prostředek řídí. Dopravním podnikům tak odpadnou problémy s klasifikací zdravotní způsobilosti, která se dosud posuzovala výrazně přísněji u řidičů tramvají a trolejbusů a mírněji u šoférů autobusů.[/quote]

ČTK o tom informoval výkonný ředitel Sdružení dopravních podniků ČR (SDP) Martin Chval z Plzeňských městských dopravních podniků. Změnu legislativy ve spolupráci s SDP iniciovalo ministerstvo dopravy.

Podle Chvala velké problémy začala tato praxe působit v poslední době, kdy na trhu práce chybí tisíce řidičů. „Největší potíže z hlediska náboru, ale i stabilizace řidičů tramvají a trolejbusů, působil právě barvocit (klasifikace zdravotní způsobilosti),“ uvedl. Nepoměrně vyšší nároky byly dosud kladené na řidiče „drážních vozidel“, tedy trolejbusů a tramvají, přestože se všichni řidiči MHD pohybují ve stejném provozu, dodal. Nově zavedená praxe podle Chvala srovná nároky kladené na řidiče MHD bez ohledu na to, který prostředek řídí.

„Věřím, že se v budoucnu podaří vyřešit i další problematické otázky mezi MHD a dopravou železniční,“ řekl Tomáš Pelikán, předseda SDP a místopředseda představenstva Dopravního podniku města Pardubic. Současná legislativa podle něj totiž v některých podstatných otázkách neodráží odlišnosti MHD a dopravy na železnici.

SDP je nejvýznamnější asociace provozovatelů MHD v ČR. Sdružuje 20 dopravních podniků, hlavně v krajských městech, a zahrnuje mimo jiné všechny provozovatele elektrické drážní, tedy tramvajové, trolejbusové a speciální dopravy v ČR. Vozy členských podniků ročně přepraví více než 2,4 miliardy cestujících. Provozují téměř 2700 autobusů, 1644 tramvají, 700 trolejbusů a 143 souprav metra.

 

Zdroj : ČTK