[quote]Řecká privatizační agentura TAIPED vyzvala k vyjádření zájmu o podíl 30 procent v provozovateli největšího letiště v zemi Athens International Airport SA (AIA). Zájemci mají předložit své předběžné nabídky do 30. září. Privatizace je součástí hospodářských reforem v Řecku.[/quote]

Nabídkové řízení se uskuteční ve dvou fázích. V rámci první fáze předloží zájemci předběžné nabídky, ve druhé fázi pak budou vyzváni k předložení závazných nabídek.

Privatizační agentura vlastní v AIA podíl 30 procent a dalších 25 procent vlastní vláda. Zbytek vlastní společnost sídlící v Německu a zabývající se správou letišť AviAlliance a řecká skupina Copluzos.

Řecko od roku 2010 dostalo tři záchranné úvěry a privatizace majetku byla důležitou součástí reforem, které byly podmínkou pro získání pomoci. Nicméně prodej státního majetku postupuje velmi pomalu a má zpoždění.

AIA má 30letou smlouvu na provoz a údržbu mezinárodního letiště Eleftheriose Venizelose v Aténách, které je nejrušnějším letištěm v zemi. Ročně odbaví 24 milionů cestujících.

 

Zdroj : ČTK