Nákup kunovického výrobce letounů Aircraft Industries od ruského majitele skupinou Omnipol je důležitým krokem k oproštění ozbrojených sil a zbrojního průmyslu od závislosti na Rusku. Po dnešním jednání se zástupci Omnipolu, Aircraft Industries a Aero Vodochody Aerospace to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Dodávky náhradních dílů díky změně majitele přestanou být podle ministerstva potenciálním bezpečnostním rizikem.

Firma Aircraft Industries vyrábí dopravní letouny L 410 a L 410 NG, zaměstnává téměř 1000 lidí. Několik strojů L 410 má ve výzbroji i česká armáda. V posledních letech podnik podle ministerstva vlastnil ruský obchodník Iskander Machmudov, na něhož byly po ruské agresi na Ukrajině uvaleny sankce.

Omnipol se 21. dubna dohodl s ruským majitelem na prodeji Aircraft Industries, novým vlastníkem se stala společnost OMPO Holding. Právě nákup kunovické společnosti a bezpečnost dodávek vojenského materiálu byl podle Jakuba Fajnora z tiskového oddělení ministerstva tématem dnešní schůzky Černochové a zástupců ministerstva s Omnipolem.

„Jsem ráda, že Aircraft Industries je zpět v českých rukách, umožní to zajistit stabilitu dodávek a udržet know how v České republice,“ uvedla po jednání Černochová. „Je to důležitý krok v úsilí vlády oprostit nejen ozbrojené síly, ale i obranný průmysl od závislosti na Rusku,“ dodala.

Podle Fajnora navrácení kunovické firmy do českých rukou přispěje ke stabilitě a zabezpečení dodávek vojenského materiálu, díky čemuž budou moct české ozbrojené síly plnit svou funkci. „Dodávky náhradních dílů tak přestanou být potenciálním bezpečnostním rizikem kvůli dosavadní vazbě na Ruskou federaci,“ uvedl.

Ministerstvo připomnělo, že Aircraft Industries se pod ruským vedením orientovala převážně na ruský trh. Úřad ocenil i dřívější vstup Omnipolu do Aera Vodochody, ve kterém má skupina menšinový podíl. „Po záchraně klíčového podniku Aero Vodochody se tak jedná o další aktivitu společnosti Omnipol usilující o zachování a rozvoj domácího průmyslu,“ uvedl Fajnor.

Omnipol se vedle letecké techniky soustředďuje na obrannou a bezpečnostní elektroniku. Jeho dceřiné společnosti ERA a Mesit disponují pokročilými technologiemi, které se zaměřují zejména na pasivní systémy sledování vzdušných, pozemních a námořních cílů, vojenskou komunikaci, letecké přístroje a přesnou strojírenskou výrobu včetně vlastních slévárenských a galvanických procesů.