V maďarském městě Százhalombatta aktuálně roste jedna z největších výroben zeleného vodíku v Evropě. Závod s elektrolyzéry výkonu 10 MW má vyrábět vodík již od roku 2023.

Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL plánuje vyrábět 1 600 tun zeleného vodíku ročně s pomocí obnovitelné elektřiny. To má ušetřit vypuštění přibližně 25 000 tun CO2. Zavedením této nové technologie se společnost MOL stane významným hráčem v oblasti obnovitelného vodíku v regionu. K tomu má společnosti pomoct i spojení se společností Plug Power Inc., která je předním dodavatelem vodíkových technologií.

Nové zařízení umístěné na předměstí maďarského hlavního města stálo přibližně  22 milionů eur a využívá elektrolýzní jednotku o výkonu 10 MW.  Ročně bude schopné vyrobit přibližně 1 600 tun čistého, uhlíkově neutrálního zeleného vodíku, který může nahradit v současnosti používaný výrobní proces založený na zemním plynu. Ušetřením 25 000 tun CO2, což představuje jednu šestinu emisí CO2 Skupiny MOL, bude výroba podporovat cíle uhlíkové neutrality společnosti.  Po uvedení do provozu v roce 2023 bude skupina využívat zelený vodík ve své dunajské rafinérii při výrobě paliva pro svůj vlastní vodíkový systém.

„Jsme přesvědčeni, že vodík je nejen jedním z nejdůležitějších nosičů energie v rámci již probíhající energetické transformace, ale bude také zásadním faktorem nového, uhlíkově neutrálního energetického systému,“ uvedl Gabriel Szabó, výkonný viceprezident pro downstream ve Skupině MOL.

Výroba zeleného vodíku je nedílnou součástí aktualizované strategie společnosti, která si stanovila, že do roku 2025 investuje do nízkouhlíkového oběhového hospodářství celkem 1 miliardu eur. MOL, pod jehož značku patří například i Slovnaft, se zavázal, že do roku 2030 sníží uhlíkovou stopu svého provozu o 30 %. Firma dále přislíbila, že 50 % investičních výdajů vynaloží na udržitelné projekty, aby tak do roku 2050 zajistila svůj uhlíkově neutrální provoz.