[quote]Návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok počítá s částkou přesahující 60 miliard korun pro Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Dalších více než 55 miliard korun by měla získat Správa železnic (SŽ). Novinářům to na dopravní konferenci v Luhačovicích na Zlínsku řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Rozpočty obou organizací jsou v podobné výši jako pro letošní rok. Peníze z fondu směřují především na výstavbu a přípravu nových silnic, dálnic a železnic i jejich rekonstrukci.[/quote]

Rozpočet SFDI na rok 2022 počítá s rekordní částkou 130,6 miliardy korun. Je to o 3,1 miliardy korun více, než je schválený rozpočet fondu pro letošek. Návrh rozpočtu projedná vláda a následně Sněmovna.

„Samozřejmě bude nová Poslanecká sněmovna a ta bude schvalovat návrh, který byl v současné době připraven. Já věřím, že podpora se určitě najde, protože i v hospodářském výboru napříč všemi politickými stranami je tady podpora dopravní infrastruktury a je potřeba pokračovat v zahájených akcích, které v současné době jsou rozestavěny,“ uvedl Zbyněk Hořelica.

Největšími příjemci peněz z navrhovaného rozpočtu podle něj budou ŘSD s částkou přesahující 60 miliard korun a SŽ s více než 55 miliardami korun. Například ve Zlínském kraji má SŽ podle Hořelici na stavby více než 1,8 miliardy korun a ŘSD více než 5,1 miliardy korun. „Zejména se jedná o výstavbu dálnic D55 a D49,“ řekl Zbyněk Hořelica. Rozpočty obou organizací jsou podobné jako letos, kdy silničáři měli k dispozici 61 miliard korun a Správa železnic kolem 54 miliard korun.

Částku přesahující 5,6 miliardy by měly z rozpočtu SFDI pro příští rok získat kraje. „Čtyři miliardy jsou na opravy a rekonstrukce, zbylá část je na další opatření, která jsou financována v souladu s usnesením vlády a uzavřenými memorandy,“ uvedl Zbyněk Hořelica. Na peníze si podle něj sáhnou i města a obce. „Státní fond počítá s příspěvky 1,7 miliardy pro příspěvky na budování cyklostezek, bezbariérových tras a dalších bezpečnostních opatření,“ řekl ředitel.

Schválený rozpočet SFDI pro letošní rok činí 127,5 miliardy korun, přičemž národní zdroje přesahují 90,5 miliardy korun, zbytek tvoří evropské dotace. V průběhu roku se podle Zbyňka Hořelici podařilo zapojit další evropské zdroje a v současné době se tedy rozpočet SFDI pro letošek pohybuje kolem 135 miliard korun.

 

Zdroj  :ČTK