Může nesprávné chování stát i život?
V 1. polovině roku 2024 eviduje policie ČR 215 dopravních nehod s účastí elektrokoloběžky. V 167 případech došlo k lehkému zranění, v 16 k těžkému a jedna z nehod byla smrtelná.
Jízdu ve dvou, jízdu pod vlivem návykových látek a jízdu po chodníku řadíme mezi nejčastější chyby jezdců na elektrokoloběžkách. Některým uživatelům toto chování nepřijde rizikové a tak jej zcela běžně praktikují na sdílených či vlastních elektrokoloběžkách.
V případě jízdy po chodníku elektrokoloběžkář ohrožuje hlavně ty nejzranitelnější účastníky silničního provozu – chodce. Nebezpečím je zde hlavně náhlé vstoupení chodce na chodník či změna směru, kdy jej jezdec na elektrokoloběžce nestihne zaregistrovat a dojde ke srážce. Stejně jako jízdní kola, tak i elektrokokoloběžky na chodník zkrátka nepatří!
Za zmínku jistě stojí i jízda pod vlivem návykových látek, nejčastěji alkoholu. Elektrokoloběžky nejsou vhodným dopravním prostředkem pro návrat z restauračního zařízení, pokud jezdec požil alkohol. Pod vlivem alkoholu je ovlivněna rovnováha a riziko pádu se tak zvyšuje. „V 26,5 % nehod od ledna do června 2024 byl přítomen alkohol u viníka nehody. Oproti stejnému období v roce 2023 stoupla nehodovost více než dvojnásobně. Tato bilance potvrzuje, že jízda pod vlivem alkoholu je velmi riziková.“ uvádí Radka Osterová, ředitelka Prevencí pro život.
Jízda dvou osob na jedné elektrokoloběžce doplňuje trojici nejčastějších chyb. Ať už se jedná o jízdu s dítětem či jízdu dvou dospělých osob, dochází ke změně těžiště elektrokoloběžky, řidič má horší manévrovací prostor a rozhled. Elektrokoloběžka je konstruována pro jednoho jezdce a jízdu ve dvou tak považujeme za nesprávné užití tohoto jízdního prostředku.
Projekt Bezpečně na elektrokoloběžce je financován z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.
Zdroj: Prevence pro život