Německá vláda by mohla po bývalém ministrovi dopravy Andreasovi Scheuerovi vymáhat část nákladů spojených se zrušením plánu na zavedení mýtného pro osobní vozy. Uvedl to současný šéf resortu Volker Wissing v rozhovoru, který otiskl nedělník Bild am Sonntag. Minulý týden vláda uzavřela dohodu s soukromými firmami, které měly mýtný systém spravovat, o kompenzaci za ušlý zisk ve výši 243 milionů EUR (5,8 miliardy Kč), píše agentura AP.

Scheuerova konzervativní Křesťansko-sociální unie (CSU) prosadil zavedení dálničního mýtného pro osobní vozy, které však de facto měli platit pouze řidiči ze zahraničí. Projekt zablokoval Soudní dvůr EU v roce 2019, protože ho považoval za diskriminační vůči řidičům z dalších států Evropské unie. Podle agentury AP Andreas Scheuer na projekt trval navzdory varování mnoha odborníků, že nastavení systému mýtného porušuje unijní legislativu.

Po zrušení projekt se však přihlásily se svým požadavky na kompenzaci ušlého zisku dvě firmy, které měly mýtné spravovat. Jednalo se o rakouskou firmu Kapsch a německou společnost Eventim. Podle informací z minulého týdne se nakonec vláda s firmami dohodla na vyplacení kompenzace ve výši 243 milionů EUR.

Wissing nedělníku Bild am Sonntag řekl, že by podle něj daňoví poplatníci neměli zaplatit celou částku, kterou firmy dostanou jako odškodnění. Jednání svého předchůdce označil za „vážnou politickou chybu“. „Podrobně zvážíme, zda lze (po Scheuerovi) žádat kompenzaci a v jaké výši,“ řekl politik. Andreas Scheuer je nyní poslancem opoziční frakce unie CDU/CSU.

Vymáhat finanční škodu za politické rozhodnutí, které se později ukázalo jako mylné a nesouvisí s trestnými činy, například korupcí, je v evropských demokraciích krajně nezvyklé. Scheuer už dříve poukázal na to, že o mýtném pro osobní automobily nerozhodoval sám. Zákon schválila vláda, obě komory parlamentu a podepsal ho prezident, a to dříve, než se Andreas Scheuer stal ministrem. „Bylo mým úkolem zákon implementovat,“ citovala agentura DPA bývalého politika.