Odbory německých strojvedoucích (GDL) vyzvaly k dvacetihodinové výstražné stávce, aby na železniční společnost Deutsche Bahn (DB) během nynějšího vyjednávání o mzdách zvýšily tlak. Stávka, která začne dnes ve 22:00, bude mít podle DB masivní dopad na provoz. Dráhy prozatím přehled zrušených vlaků nezveřejnily, ale podobné stávky v minulosti narušily i dálkové a regionální přeshraniční spoje s Českou republikou.

„GDL vyzývá strojvedoucí, vlakové průvodčí, pracovníky dílen a dispečery ve všech podnicích a také výpravčí a další profesní skupiny u DB Netz ke stávce od 22:00 dne 15. listopadu 2023 do 18:00 dne 16. listopadu 2023,“ uvedly odbory na svém webu. „Nespokojenost zaměstnanců je veliká, jejich požadavky jsou oprávněné,“ řekl ke stávce šéf GDL Claus Weselsky.

„Je to bezohlednost vůči cestujícím. Tato stávka je zcela zbytečná. Na čtvrtek a pátek máme naplánována jednání, na kterých jsme se společně dohodli. Odborový svaz strojvedoucích ujednání ignoruje a jedná nezodpovědně,“ prohlásil šéf osobního oddělení DB Martin Seiler.

Přehled zrušených spojů dráhy neoznámily, uvedly ale, že stávka výrazně naruší provoz dálkových i regionálních vlaků a také systém městské železnice S-Bahn. „Stávkový jízdní řád zajistí jen velice omezenou základní nabídku dálkových, regionálních a městských vlaků,“ uvedly dráhy s doporučením necestovat po dobu stávky.

Cestující s jízdenkami v termínu stávky mohou využít spoje v následných dnech, stejná možnost platí i pro mezinárodní jízdenky, které vydaly DB. Lidé také mohou zrušit rezervace míst se zárukou plného vrácení peněz.

Odbory požadují zvýšení mezd o 555 eur (13.600 Kč) měsíčně a vyplacení jednorázové protiinflační prémie ve výši 3000 eur (73.400 Kč). Sporným bodem je zkrácení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně pro pracovníky ve směnném provozu s plnou náhradou mzdy.

Dráhy uvedly, že požadavky odborů by zvýšily náklady na mzdy o 50 procent. Jako protinabídku společnost DB navrhla jedenáctiprocentní zvýšení mezd a jednorázový protiinflační bonus 2850 eur (69.700 Kč). Tato prémie by díky vládnímu kompenzačnímu balíčku nepodléhala zdanění.

V létě dráhy po několika měsících vyjednávání uzavřely dohodu s železničními a dopravními odbory EVG. Zaměstnanci sdružení v EVG díky ujednání dosáhli postupného zvýšení mezd o 410 eur (10.000 Kč) měsíčně a jednorázovou protiinflační prémii 2850 eur. Dohodě předcházely dvě stávky, které zablokovaly železniční dopravu v Německu. Protesty měly dopad i na přeshraniční spoje. V případě České republiky dálkové spoje do Německa končily v poslední stanici na českém území a příhraniční regionální spoje fungovaly pouze na českém území.

Zdroj: ČTK

DPP