Německo chce mít do konce tohoto desetiletí milion veřejných dobíjecích stanic pro elektrická auta, nyní jich má zhruba 70.000. Počítá s tím rozvojový plán, který dnes schválila spolková vláda. Ministr dopravy Volker Wissing na dnešní tiskové konferenci řekl, že klíčem rozvoje elektromobility jsou co nejdostupnější dobíjecí stanice.

„Dobíjení bude tak jednoduché a samozřejmé, jako je nyní tankování. A možná ještě komfortnější,“ řekl Wissing. Plán rozvoje počítá nejen s více dobíjecími místy, ale také s tím, aby o jejich provozu měli majitelé elektromobilů předem přehled. „Každý by měl vědět, kolik nabíjení stojí a zda je stanice volná. V budoucnu tak budou k dispozici aktuální údaje o ceně či vytíženosti,“ řekl ministr.

Nabíječky by měly být brzy plošně dostupné i na čerpacích stanicích. Do konce roku 2024 by mělo být rychlonabíječkami o výkonu alespoň 150 kilowattů vybaveno nejméně 50 procent z nich a o dva roky později přinejmenším 75 procent benzinových stanic.

V Německu je nyní k provozu zaregistrováno 1,6 milionu elektrických aut, jejichž podíl na spotřebě elektrické energie v zemi je 0,5 procenta. Jejich spotřeba tak zatím podle ministerstva dopravy není výrazná, a to ani pro nadcházející zimu s ohledem na současnou energetickou krizi. Při 15 milionech elektromobilů by ale spotřeba znamenala osmiprocentní podíl, proto je nutné budoucí spotřebu zohledňovat při budování dobíjecích stanic.

Zdroj : ČTK

DPP