[quote]Německá vláda navýší finanční pomoc městům, která se potýkají se znečištěním ovzduší oxidem dusičitým (NO2), z jedné na více než 1,9 miliardy eur (49 miliard korun). Po jednání se zástupci měst to dnes v Berlíně oznámila kancléřka Angela Merkelová (CDU).[/quote]

I když se v německých městech postupně čistota ovzduší zlepšuje, stále jich 65 nedodržuje limity pro oxid dusičitý. Řada z nich – včetně Berlína, Frankfurtu nad Mohanem nebo Essenu – tak musí v příštím roce počítat se zákazy jízdy části starších dieselových aut, které patří k hlavním původcům znečištění NO2.

Aby se jim bylo možné na poslední chvíli vyhnout, dala loni vláda spolu s automobilkami miliardu eur (26 miliard korun) na „Okamžitý program čistý vzduch“. „Program pro léta 2017 až 2020 se o půl miliardy navýší,“ oznámila dnes Merkelová. Dalších 432 milionů eur bude směřovat do technických úprav menších nákladních aut používaných městy například pro svoz odpadu nebo čištění ulic.

Technických úprav, mezi něž bude patřit především montáž modernějších katalyzátorů, by se v příštích letech měli dočkat i řidiči některých starších dieselů, které neuspokojí další opatření. Mezi ně patří třeba slevy automobilek na nákup novějších a čistších vozů.

Pokud jde o zákazy jízdy některých naftových aut, chtěla by Merkelová jejich dodržování kontrolovat nasazením systémů na automatické sledování poznávacích značek. Zástupci měst to ale zatím odmítají.

Z 65 měst, v nichž je nyní překračována limitní hodnota 40 mikrogramů oxidu dusičitého na metr krychlový v ročním průměru, jich 15 vykazuje znečištění přes 50 mikrogramů na metr krychlový. Právě na tato města se mají opatření vlády soustředit. Změnu limitů Merkelová nechystá, byly podle ní nastaveny po důkladném zvážení.

Podle Spolkového úřadu pro životní prostředí zemře v Německu ročně asi 6000 lidí předčasně na nemoci srdce a krevního oběhu vyvolané emisemi NO2. Už v malých koncentracích může oxid dusičitý dlouhodobě vést k vážným následkům.

 

Zdroj : ČTK