[quote]Ministři dopravy členských států EU se dnes shodli na své vyjednávací pozici v otázce klíčové reformy dopravního sektoru. Ta se týká mimo jiné pracovních podmínek řidičů kamionů, pravidel vysílání řidičů a přístupu na trh silniční dopravy.[/quote]

Zejména na řidiče mezinárodní kamionové dopravy by se pak nově měla za určitých podmínek vztahovat jiná pravidla než na ostatní pracovníky vyslané do ciziny, což je krok, o který ČR dlouhodobě usiluje.

„A dohoda je na světě. Po roce a půl velmi ostrých jednání se členské státy dohodly na budoucích pravidlech mezinárodní silniční dopravy v EU. Poslední krok byl jednoznačně nejtěžší. Teď je řada na Evropském parlamentu,“ napsal na twitteru Jaroslav Zajíček z českého zastoupení při EU.

„Dnešní dohoda je o zajištění spravedlivějších pravidel pro řidiče a dopravce a zvýšení efektivity národních kontrolních úřadů. Profesionální řidiči budou těžit z lepších pracovních podmínek a dopravci operující napříč různými členskými státy budou mít větší právní jistotu,“ uvedl rakouský ministr dopravy a inovací Norbert Hofer.

Součástí dohody je úplné vynětí transitu a bilaterální přepravy z pravidel vysílání pracovníků, což je něco o co ČR dlouhodobě usilovala. V otázce takzvané kabotáže, tedy provozování dopravy uvnitř jiného členského státu, zůstává zachován stávající režim umožňující tři operace v sedmi dnech. Nově je pak stanoveno období takzvaného „cooling off“, neboli přestávky mezi kabotáží, v podobě pěti dní. Řidiči je podle pravidel umožněno trávit dva zkrácené týdenní odpočinky po sobě v kabině vozidla, pravidelný týdenní odpočinek musí ale trávit mimo vozidlo.

Dopravce musí organizovat práci řidiče tak, aby mu bylo umožněno vrátit se domů každé tři nebo čtyři týdny, a to v závislosti na čerpání odpočinku. Dále by podle nových pravidel měla vozidla provozující mezinárodní dopravu a kabotáž být do konce roku 2024 vybavena smart tachografy druhé generace. V mezidobí bude řidič muset zadávat kód země v současném tachografu ihned po překročení hranic.

 

Zdroj : ČTK