DPP

[quote]Norská vláda dokončila plánovaný prodej zbývajícího podílu 9,88 procenta ve skandinávské letecké společnosti SAS. Oznámilo to norské ministerstvo obchodu a průmyslu. Celkem 37,8 milionu akcií bylo prodáno institucionálním investorům za cenu zvýhodněnou o tři procenta v porovnání s úterní cenou na burze. Vláda tak získala 652 milionů švédských korun (1,6 miliardy Kč).[/quote]

,,Vlastnictví norského státu v SAS je čistě obchodního rázu, a proto se neočekává, že společnost po transakci provede strategické či provozní změny,“ uvedlo ministerstvo.

Norsko drželo podíl v letecké společnosti od roku 1946.

Ministr průmyslu Torbjörn Röe Isaksen agentuře Reuters řekl, že prodej neznamená začátek privatizace. Vláda je předním akcionářem také ve společnostech Telenor, Norsk Hydro, Yara, Kongsberg Gruppen, a Equinor.

Akcie letecké společnosti po zprávě o prodeji podílu oslabily o více než čtyři procenta.

Norsko i Švédsko začaly podíly V SAS prodávat v roce 2016. Úmysl prodat zbývajících 14,8 procenta nedávno oznámilo I Švédsko. Vedle korporátního sektoru ve firmě drží 14,2 procenta Dánsko, které není prodeji podílu nakloněno, aby neohrozilo postavení kodaňského mezinárodního letiště jako regionálního centra.

Zdroj: ČTK