Evropská komise přišla s návrhem konkrétních minimálních sazeb pro jednotlivé druhy paliv, jehož cíl je jasný – zatížit vysoce emisní paliva vyšší daní, zatímco těm čistším ulevit. Elektřina z obnovitelných zdrojů by tak měla nižší daňovou sazbu než nafta či benzin.

Zástupci členských států v průběhu roku jednali o návrhu v rámci pracovní skupiny. Jak ale vyplývá z listopadové zprávy připravené českým předsednictvím, dosažení kompromisu na politické úrovni je zatím daleko. Ministři financí budou o dani jednat na Radě EU dne 6. prosince, tedy ještě pod taktovkou Česka. Dohoda se však neočekává. K zásadnímu posunu zatím nedošlo ani na úrovni Evropského parlamentu. Své stanovisko zatím nemá připravené ani příslušný výbor, natož aby o něm hlasovalo plénum.

„Výbor se energetickým zdaněním bude znovu zabývat v březnu příštího roku. Není však vyloučeno, že se jednání znovu odloží,“ vysvětlil redakci Ondřej Kovařík, stínový zpravodaj návrhu a člen hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu, který má stanovisko k návrhu připravit.