DPP

Ředitelství vodních cest (ŘVC) otevřelo letos v Kolíně, Poděbradech, Nymburce a Čelákovicích na Labi nová přístaviště pro velké osobní lodě. V Čelákovicích a Poděbradech navíc vznikla stání pro malé rekreační lodě. Vedle doplnění elektřiny a vody u nich mohou například čluny a hausbóty kotvit bezplatně až dva dny. První týdny od zprovoznění eviduje ŘVC o nová přístaviště velký zájem, celkově ho ale zhodnotí až po ukončení plavební sezony na podzim. Příští rok by na Labi měla vzniknout další čtyři přístaviště, uvedl na dotaz ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

Do nové infrastruktury na řadě míst investují i města, slibují si od ní oživení turistického ruchu. Například v Čelákovicích město zaplatilo za přípojku vody a kanalizace, nová přístaviště nedaleko lávky pro pěší se tam otevřela na konci června. „Lodě tam opravdu kotví, ukazuje se, že potenciál Labe má, a jediné, co chybí, je právě ta infrastruktura,“ řekl ČTK starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS). Město chce příští rok vybudovat k přístavištím novou příjezdovou cestu a plochu na parkování, počítá i se stavbou restaurace. „Oproti Baťovu kanálu jsme tak deset let pozadu, ale není důvod, proč by z Labe brzy nemohlo být něco podobného,“ doplnil Pátek.

ŘVC počet lodí, které přístaviště využívají, neeviduje. „Obsazení vyhodnocujeme rámcově pomocí kamerových systémů, ze kterých budeme mít na konci sezony první orientační data o využití. Z dosavadních namátkových kontrol jsme zjistili, že zejména o přístaviště malých rekreačních plavidel ve Středočeském i v Ústeckém kraji, kde jsme letos otevřeli tři nová, je velký zájem a každý den tam nejméně jedna, ale často i více lodí stálo,“ řekl Bukovský. ŘVC podle něj eviduje i zájem o umístění dalších půjčoven malých plavidel.

Větší zájem o lodní turistiku si od nových přístavišť slibují i provozovatelé půjčovny lodí v Čelákovicích, kde letos zaznamenali menší poptávku. „Na přístaviště jsme čekali roky, je jasné, že efekt nebude hned, pořád totiž chybí osvěta, hodně lidí například neví, že některé lodě si mohou půjčit i bez průkazu,“ řekl ČTK Karel Marek z půjčovny. Čelákovická půjčovna nabízí k zapůjčení dvě obytné lodě, týdenní pronájem lodi s kapacitou až šest lidí vyjde na 25.000 korun. Pro řízení lodi s rychlostí do 15 kilometrů v hodině není nutný průkaz vůdce malého plavidla.

ŘVC aktuálně buduje na Labi ve středních Čechách další přístaviště pro malé rekreační lodě v Kolíně, na podzim spustí tendr na stavbu přístaviště v Nymburce a v Brandýse a pro osobní lodě v Brandýse. V dalších městech se stavby projektují, například v Lysé nad Labem nyní jedná ŘVC s městem o umístění.

Do nově otevřených přístavišť ve středočeských městech investovalo ŘVC zhruba 100 milionů korun. Stavby financuje Státní fond dopravní infrastruktury.

Zdroj: ČTK