Od pondělního představení nových funkcí Portálu dopravy se do systému přihlásilo zhruba 16.000 majitelů aut. Více než 700 z nich využilo nějakou formu elektronického podání žádosti. Ministerstvo dopravy také zaznamenalo přibližně 200 žádostí o doplňkovou registrační značku a téměř 5000 stažení výpisů seznamu vozidel a technických údajů o vozidle. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě.

U nových funkcí systému v ostrém provozu úřad podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) nezaznamenal žádný technický problém. Elektronické podání žádosti má lidem ušetřit minimálně jednu návštěvu úřadu. Předvyplněné údaje ze systému mají majitelům aut zkrátit také čas strávený vyplňováním formuláře. „Při elektronickém podání navíc žadatelé ušetří 20 procent z výše správního poplatku,“ uvedl Kupka.

Při vyplňování elektronické žádosti mají lidé možnost nastavení notifikací formou e-mailu či SMS, přes které dostanou informace o stavu požadavku. Nadále ale zůstává možnost podávat žádosti osobně na úřadě.

Změny v registru vozidel si on-line vyřídí zatím jen fyzické a podnikající fyzické osoby. Ministerstvo ale podle mluvčího Jana Jakovljeviče už pracuje na zpřístupnění pro firmy. „Zatím není funkční registr zastoupení, na kterém pracuje Digitální informační agentura,“ řekl na začátku týdne ředitel sekce silniční a veřejné dopravy ministerstva dopravy a zmocněnec pro digitalizaci Ladislav Němec. Registr zastoupení by podle ministerstva měl vzniknout ještě letos.

V dalších letech plánuje ministerstvo podle Jakovljeviče spuštění elektronické úhrady správních poplatků a umožní doručování řidičských průkazů či nové registrační značky podobně jako při nákupu v e-shopu. Doručování ale podle pondělního vyjádření Kupky musí nejdříve umožnit legislativa.

Lidé na Portálu dopravy mohou žádat například o výměnu řidičského průkazu, zjišťovat jeho platnost, informace o vlastněných nebo provozovaných vozidlech nebo stav bodového konta. Od 1. ledna mají také možnost nastavení notifikací o stavu bodového konta. Podání žádosti je možné přes elektronickou identitu. K přihlášení mohou lidé využít bankovní identitu, mobilní klíč eGovernmentu nebo například Moje ID.

Zdroj: ČTK

DPP