Pořadatelé Aviatické pouti zveřejnili první položky letošního programu. Na pardubickém letišti tradičně představí četná historická letadla i moderní stroje Armády České republiky včetně sólové ukázky gripenu či záchranářský vrtulník. Hlavním bodem se opět stane přibližně pětihodinový souvislý blok letových ukázek, uvedl v tiskové zprávě Jan Rudzinskyj z organizačního týmu.

„Poprvé se divákům představí i Letka Aviatické pouti, která zatím létá s trojicí ultralehkých replik letadel z první světové války,“ uvedl Rudzinskyj. Letka se skládá ze strojů Aviatik DI Berg, Morane Saulnier MS-139 a Nieuport X1.

Aviatická pouť se bude konat 1. a 2. června. Podle informací na webu akce se návštěvníci mohou těšit například na národní letecký akrobatický tým Jordánského království Royal Jordanian Falcons, mistra světa v letecké akrobacii Florenta Oddona se strojem Extra 330 SC nebo historické letouny Lockheed Electra Junior Boeing Stearman, Ryan PT-22 či T-28 Trojan. Představí se rovněž letečtí akrobaté i piloti z pardubického Centra leteckého výcviku.

Program doplní i pozemní velkoprostorové scény. Po oba dny bude připraven pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Aviatickou pouť za víkend navštíví kolem 25.000 lidí, musí být ale pěkné počasí, jinak návštěvnost klesá.

Zdroj: ČTK