Invoitix

Na dodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly upozorňuje nově osazené dopravní značení na některých úsecích dálnic D1, D5 a D48. Jde o šipky na vozovce doplněné svislým dopravním značením a varovnými informačními tabulemi. Na dálnici D1 je nové značení na 156. kilometru u Velké Bíteše, na dálnici D5 na 26. kilometru u Zdic a na dálnici D48 na 58. kilometru u Nošovic, řekl dnes ČTK vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Vzdálenost mezi jednotlivými šipkami odpovídá jedné sekundě. Optimální tedy je, aby řidič mezi svým vozidlem a vozidlem jedoucím před ním viděl vždy tyto šipky dvě – jednu uprostřed vzdálenosti mezi svým a dalším autem a druhou těsně za ním. Vodorovné značení doplňuje i svislé dopravní značení Bezpečný odstup a informační tabule s upozorněním Dodržuj odstup/Keep distance.

Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) si řidiči při jízdě často ani neuvědomují, že jsou k vozidlu před sebou příliš blízko. „Chceme proto motoristům tuto situaci co nejvíce usnadnit a důležitost tohoto pravidla jim připomínat. Proto rozšiřujeme informativní značení k bezpečnému odstupu a nechali jsme ho nově nainstalovat i na vybraných úsecích dálnic D1, D5 a D48. Řidičům toto značení pomůže přímo na vozovce bezpečný odstup poznat,“ uvedl Kupka.

Nedodržování bezpečné vzdálenosti patří podle Neřolda k nejčastějším příčinám dopravních nehod. Navíc zhoršuje následky kolizí, které mají jinou přímou příčinu, jako je například nevěnování se řízení či nepřiměřená rychlost. Průzkum ministerstva dopravy ukázal, že doporučovaný odstup dvou sekund nedodržuje na dálnicích třetina řidičů osobních vozidel. Na silnicích první a nižších tříd mimo obec je situace ještě horší, tam dvousekundovou vzdálenost nedodrželo téměř 70 procent motoristů.

Podzim a zima jsou přitom na silnicích z hlediska nehodovosti náročným obdobím, dny jsou kratší a zásadně se zhoršuje počasí a s tím spojená viditelnost. Podle Neřolda je proto důležité, aby řidiči byli disciplinovaní a bezpečný odstup, zejména za snížené viditelnosti, opravdu dodržovali.

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP