Hned sedm tahačů značky DAF rozšíří vozový park Holdingu Šmídl v tomto roce. Jedná se o model DAF XG 480 FT, který získal ocenění Truck of the Year 2022. Celkem plánuje Šmídl v letošním roce nakoupit do své flotily 75 tahačů. 

Nová osobní auta nejsou a totéž platí i o těch nákladních. Jejich výrobci hlásí na rok 2022 vyprodáno. Rozhodnutí o nákupu nových vozidel proto ve Šmídlu padlo již v září loňského roku a první DAFy dorazily ke svým řidičům právě v těchto dnech. Jedná se přitom o nový model DAF XG 480 FT, který mohl být na silnicích zatím viděn jen v barvách zahraničních dopravců.

„Společnost DAF Trucks přišla na trh jako první s vozidly homologovanými podle nové evropské legislativy, kde již není klíčová celková délka soupravy, ale poloměr jejího otáčení. To konstruktérům umožnilo výrazně zlepšit aerodynamické vlastnosti tahače, což spolu s dalšími inovacemi přináší úsporu paliva až 10 % oproti stávající modelové řadě. Obrovské úsilí vývojářů bylo korunováno ziskem titulu The International Truck of the Year 2022,“ uvedl generální ředitel společnosti DAF Trucks CZ Luděk Šlajer.

„Naše společnost patří v oblasti přepravy zboží mezi inovátory, kdy chceme vždy technologické novinky vyzkoušet jako první a neustále hledáme nové cesty k vyšší efektivitě. Když vloni společnost DAF představila jako první na trhu novou generaci vozidel, u kterých deklaruje úsporu paliva až 10 % oproti stávající řadě, chtěli jsme hned tato vozidla co nejdříve zařadit do naší flotily, abychom získali první vlastní zkušenosti. Už předchozí modelová řada vozidel DAF si svým poměrem ceny a výkonu našla stálé místo v našem vozovém parku. Od nové generace máme proto velká očekávání, a to nejen z hlediska ekonomiky, ale i komfortu řidičů,“ uvedl generální ředitel Holdingu Šmídl Radek Odstrčil.

Nový model byl zcela přepracován. Jedná se o zcela novou generaci nákladních vozidel DAF. Nabízí tři druhy kabin, které jsou moderní a nabízejí dokonalou aerodynamiku. Plní nové požadavky bezpečnosti a přímého výhledu. Ve vozidlech jsou použity nové technologie pro maximální úsporu paliva, zvýšení bezpečnosti řidiče i ostatních účastníků provozu. Uspořádání a provedení interiéru kabiny včetně přístupu do vnějších úložných prostor a nastupování bylo vyvinuto s maximálním ohledem na požadavky řidičů.

Konkrétně kabina zakoupeného modelu XG poskytuje značně větší prostor jak pro práci, tak odpočinek řidiče, dokonce více místa než stávající XF Super Space Cab. Lze volit otočná sedadla řidiče i spolujezdce, polohovací spodní lůžko ve dvou variantách. „Čekají nás první reálné zkušenosti s tímto novým modelem značky DAF a pevně věřím, že potvrdí avizované přednosti. Těšíme se na pozitivní reakce našich řidičů,“ uvedl technický ředitel Šmídlu Richard Macko.

Zdroj : Šmídl