Zdroj: Pixabay.com

[quote]Suntory Holdings Limited ve spolupráci s dalšími partnery vyvinula novou recyklační technologii pro PET láhve. Technologie, nazvaná “FTOP DIRECT RECYCLE TECHNOLOGY” by měla být u některých firem využívána především u PET láhví pro soft nápoje již od letošního léta. Nová technologie není pro společnost první iniciativou tohoto typu, firma aktivně pracovala na snížení dopadu výroby a obalů na životní prostředí již dříve.[/quote]

Společnost Suntory Holdings Limited vyvinula „FtoP Direct Recycle Technology“ pro použití ve výrobě preforem pro PET láhve (především u nelako nápojů typu soft drink)  v rámci společného úsilí s Kyoei Industry Co, Ltd, SIPA SpA Itálie a EREMA Group GmbH z Rakouska.

Technologie FtoP Direct Recycle

Začátek u technologie je stejný jako u jakéhokoli jiného způsobu PET recyklace. Po třídění PET na lince následuje drcení a mletí na „vločky“ (flakes). Ty se pak dokonale properou ve vodě, čímž se odstraní zbytky nápojů, lepidel, papíru atd. Technologie FtoP Direct Recycle Technology, při níž se „vločka“ vytvořená rozmělněním a praním regenerovaných PET lahví zpracovává za vysoké teploty a nízkého tlaku po pevně stanovenou dobu, umožňuje po roztavení a filtrování výrobu předlisku přímo.

Šetrnější výroba vede ke snižování emisí

Aby se vytvořily předlisky jednotné jakosti, je důležité nalít roztavené vločky do formovacího stroje za konstantního tlaku.  Ve srovnání s podobnými technologiemi, nová technologie nevyžaduje tak značné množství procesů vedoucích k výrobě preformy  (především se týká krystalizace a sušení). Zatím je odhadováno, že by technologie v procesu zpracování mohla snížit CO2 emise až o 25%.

DPP