[quote]Operátor O2 představil dopravní mobilní aplikaci a vozidlovou jednotku pro projekt komunikace vozidel s dopravní infrastrukturou C-Roads. Díky té dokážou auta komunikovat nejen mezi sebou, ale také s dopravními značkami, železničními přejezdy, vozidly záchranného systému nebo semafory. Mobilní aplikace řidiče prostřednictvím mobilního telefonu nebo informačního panelu na palubní desce upozorní na nebezpečí v dopravě, blížící se sanitku nebo na železniční přejezd, kterým bude projíždět vlak. Projekt je ve finální fázi testování, zcela zprovozněný by měl být příští rok. O2 to oznámila na dnešní tiskové konferenci.[/quote]

Cílem projektu je významně zvýšit bezpečnost na silnicích nejen v České republice, ale v rámci celé Evropské unie. Celoevropský projekt v Česku koordinuje ministerstvo dopravy.

Mobilní aplikace i vozidlová jednotka nyní prochází finální fází testování. Aplikace je zatím k dispozici pro zařízení s operačním systémem Android, brzy bude dostupná i verze pro iOS. Vozidlová jednotka je nyní samostatná a lze ji umístit prakticky do jakéhokoli vozu. Testování systému běží na dálnicích D1, D5 a D11 a na části Pražského okruhu. Dále běží v Ostravě, Plzni a Brně.

V budoucnu se počítá s její integrací přímo do automobilů. Pilotní provoz nyní probíhá za běžného provozu nejen na vymezených úsecích českých dálnic D1, D5, D11, ale i ve městech a na vybraných železničních přejezdech.

Mobilní aplikace i vozidlová jednotka využívají tzv. hybridní komunikaci, která kombinuje vysokorychlostní mobilní síť LTE respektive 5G a technologii Wi-Fi pro auta. „Proměnlivé dopravní značky, servisní auta nebo vozidla IZS vysílají informace do centrálních dopravních systémů, a ty se řidičům obratem objeví v mobilní aplikaci. Ta řidiče upozorňuje například na práce na silnici, pomalu jedoucí nebo stojící automobil, blížící se vozidlo IZS, přednost veřejné dopravy, železniční přejezd nebo špatné počasí. Aplikace řidičům umožňuje také informace z dopravy do aplikace odesílat,“ uvedl produktový manažer O2 Lukáš Krch.

Konkurenční T-Mobile tento týden rovněž představil své řešení pro C-Roads. Jedinečnost celého řešení podle zástupců společnosti spočívá zejména v tom, že operátor pro dosažení co nejpřesnějších výsledků kombinuje různé datové zdroje. Využívá totiž analýzy anonymizovaných dat o pohybu mobilních zákazníků, aktuální meteorologická data, zahrnuje i místa častých nehod. Do systému aplikuje ale také data o připojených vozidlech z jednotek T-Mobile Chytrého auta. Tam pracuje s funkcionalitou panického brzdění, tedy s náhlým razantním zpomalením, které je právě služba Chytré auto schopno identifikovat.

Pro vzájemnou komunikaci mezi vozidly i infrastrukturními systémy bude klíčový nástup sítí páté generace, které začnou operátoři budovat po aukci kmitočtů příští rok. Sítě 5G přinesou širokou síť vysílačů, což umožní masivní rozšíření i na lokální úrovni. Velmi nízká odezva sítě pak umožní využití v dalších situacích, především při nutnosti rychlého zastavení. Komunikace vozidel s okolím je základem pro nástup autonomního řízení. Díky němu by mohla za několik let například auta sama uhýbat ještě před tím, než bude sanitka v bezprostřední blízkosti, nebo sama optimalizovat průjezd křižovatkou, když budou vědět, za jak dlouho padne červená.

C-Roads je standardizovaný celoevropský pilotní projekt spolufinancovaný Evropskou unií, který má za cíl zvýšit bezpečnost na silnicích prostřednictvím kooperativních dopravních systémů. V současnosti je v ČR systém funkční na Pražském okruhu. V létě by se měl výrazně rozšířit.

 

Zdroj : ČTK