Estonský start-up Woola vyvíjí obalová řešení vyrobená ze zbytků vlny. Po Estonsku, Švédsku, Finsku, Dánsku a Francii chce nyní mladá společnost o svých produktech přesvědčit i online prodejce v Německu.

Více než 200 000 tun ovčí vlny se v Evropě ročně zlikviduje nevyužité – což představuje cenný potenciál pro obalový průmysl. Start-up sídlící v estonském Tallinnu se rozhodl tohoto šokujícího zjištění využít a začal vyrábět obalová řešení ze zbytků vlny. Důvodem, je jak jinak udržitelnost a šetření se zdroji. Woola si stanovila velmi ambiciózní cíl: ušetřit 50 procent celosvětové spotřeby vyrobených bublinkových fólií z fosilních paliv do roku 2030 a nahradit je obálkami, kde v roli fixace je vlněné vlákno.

Estonský start-up Woola chce vytvářet obalová řešení ze zbytků vlny.

Pro výrobu obchodních tašek, obálek a dalších typů ochranných papírových obalů (např. návleků apod.)  používá Woola vlnu, která zbyla jako odpad při stříhání ovcí. Svým charakterem navíc už není tento produkt ani vhodný pro výrobu příze pro textilní průmysl. Proto je ostatně ve většině případů vyřazen.

Woola brzy i na německém trhu

Ovčí vlna má však vlastnosti, díky kterým je vhodná jako obalový materiál pro jemné a křehké zboží: je robustní a vodoodpudivá. Proto je obalový materiál určen k ochraně zboží před rozbitím a poškrábáním stejně účinně jako bublinková fólie. Po Estonsku, Švédsku, Finsku, Dánsku a Francii se nyní Woola připravuje na vstup na německý trh.

Zdroj  :SYBA