Ministerstva obrany a dopravy budou spolupracovat na rozvoji a nastavení pravidel užívání dronů. Vznikne prostor pro testování na letišti v Přerově, nejspíš během příštího roku. Na dnešní konferenci to řekla ministryně obrany Jana Černochová, jež s ministrem dopravy Martinem Kupkou (oba ODS) podepsala memorandum o spolupráci, které se týká vojenského i civilního užití dronů v ČR.

Podle Kupky chtějí resorty i díky možnostem vzájemného testování a spolupráce mimo jiné vytvořit i administrativní podmínky pro to, aby zátěže pro provozovatele bylo co nejméně, ale zároveň bylo možné uchovat prostor bezpilotního létání dostatečně bezpečný. Ministerstvo obrany podle Černochové dodá svůj odborný potenciál – který má mimo jiné ve zbrojařských společnostech.

„Chceme spolupracovat například tím, že budeme vytvářet polygony, kde se budou moci drony testovat, předvádět své možnosti. Jeden máme v zámyslu na letišti Přerov,“ uvedla ministryně. Doplnila, že by mohl být uveden do provozu příští rok. Je ale nutné před tím například zajistit zázemí a různé opravy.

V civilní oblasti se o bezpilotním létání hovoří v souvislosti s možnostmi rychlého doručování zásilek nebo se zajištěním pomoci a rychlými převozy krve či orgánů, řekl Kupka. Podle Černochové je užitečný i monitoring živelními pohromami zasažených oblastí. Skrze drony je možné zjistit rozsah škod a složky Integrovaného záchranného systému následně mohou vyhodnotit, jaké prostředky mají použít k řešení situace.

Vláda brzy do Sněmovny předloží novelu zákona o civilním letectví, jež zahrnuje nařízení Evropské unie. Podle Kupky unie přijala poměrně striktní podmínky pro zachování bezpečného vzdušného prostoru. „Tím spíš bude spolupráce potřebná, abychom dokázali najít i v rámci tohoto tématu co nejméně zbytečných překážek a odstraňovali administrativní a byrokratickou zátěž pro ty, kteří chtějí v té oblasti něco podnikat,“ uvedl ministr dopravy.

Podle Kupky v Česku působí několik firem, které intenzivně rozvíjí bezpilotní systémy. „Tohle je oblast, kde Česká republika představuje evropskou špičku,“ řekl.

Armáda v roce 2020 zřídila prapor bezpilotních prostředků. Postupně měl podle původních plánů zahrnout různé velikosti dronů, a to včetně dronů bojových, s jejichž pořízením armáda v příštích letech počítá.

Zdroj  :ČTK