Invoitix

[quote]Organizátoři veřejné dopravy v Česku nyní usilují o co nejjednodušší a nejpohodlnější odbavení cestujících. Snaží se, aby lidé nemuseli nikam chodit na nákup jízdenky ani při nákupu jednorázových jízdenek řešit výhodnější kombinace. Jde jim i o to, aby lidé nemuseli používat fyzické peníze. Cestu nacházejí v používaní bezkontaktních karet a mobilních aplikací, vyplývá z přednášek představitelů dopravních systémů v Praze a středních Čechách, na jižní Moravě a v Moravskoslezském kraji na brněnském veletrhu Urbis.[/quote]

„Mohli jsme být o desetiletí dopředu, kdyby poslanci neodmítli bezkontaktní občanský průkaz, na který by bylo možné nahrát různé aplikace. Mohli jsme mít místo mnoha karet jedinou,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.

V tomto kraji mají lidé nyní čipovou kartu „odisku“ s nahranými předplatními jízdenkami a mohou si s její pomocí kupovat i jednorázové.

„Postupně začneme vydávat nové karty na bázi bankovních, které už slouží pouze jako identifikátor a všechny aplikace jsou nahrané ve virtuálním prostředí,“ řekl Unucka s tím, že by mělo být možné na ně nahrát aplikace i jiných dopravních systémů. Například pražskou Lítačku či předplatní jízdenku pro brněnskou MHD, ale třeba i aplikaci Českých drah či Vysoké školy báňské. Od příštího týdne budou mít také všechny autobusy v Moravskoslezském kraji čtečky QR kódů.

V celém kraji si také lze koupit jednorázovou jízdenku bezkontaktní kartou. „Účtuje se jednou denně ve 3:00, člověk zaplatí maximálně cenu jednodenní jízdenky,“ řekl Unucka.

Nový systém odbavení se postupně spouští i v Praze a Středočeském kraji, který má Lítačku PID. I v něm funguje bankovní karta pouze jako identifikátor, brzy bude možné identifikaci provést i bez karty pouze pomocí aplikace v mobilu.

Na jižní Moravě už lze v Brně koupit předplatní jízdenku přes internet na bankovní kartu, jednorázové jízdenky ve vozech mají být dostupné pomocí bezkontaktní karty příští rok, stejně tak v celém kraji. „Stížností, že řidič nemá drobné na vrácení, stále přibývá. Všechny autobusy vybavíme pokladnou, které načtou jak předplatní jízdenku na bankovní kartě, tak umožní nákup jízdenky pomocí karty,“ řekl mluvčí společnosti Kordis JMK Květoslav Havlík.

Všichni také postupně vyvíjejí a rozvíjejí aplikace umožňující také nákup jízdenky a poskytují aktuální dopravní informace.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP