Invoitix

Odboráři Škoda Auto plánují připojit se k protestům, které vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů na pondělí 27. listopadu. Happeningem a vynecháním jedné pracovní hodiny budou moci zaměstnanci vyjádřit nesouhlas s konsolidačním balíčkem. Přesnou podobu nyní připravují, řekl ČTK předák odborů automobilky Jaroslav Povšík. Kvůli dalšímu postupu se zřejmě příští týden svolá mimořádná podniková rada. Škoda Auto podle výroční zprávy za loňský rok zaměstnává přes 35.000 lidí.

„Odbory KOVO ve Škoda Auto jsou připraveny podpořit protesty, a to včetně výstražné stávky, proti krokům vlády, které v rámci tzv. konsolidačního balíčku okradou zaměstnance. Chystané změny zásadně naruší benefitní systém ve Škoda Auto, zavádí nemocenské pojištění, ruší daňové zvýhodnění odborových příspěvků a mnoho dalšího. Je to útok na zaměstnance, jejich rodiny i na seniory a další skupiny obyvatel,“ uvedl dnes týdeník Škodovácký odborář.

„Plánujeme to tak, že každý zaměstnanec si odpojí jednu hodinu ze svého pracovního času, doloženě, přes evidenci, tím pádem budeme vědět, kdo do toho šel,“ uvedl Povšík. Zaměstnanci z ranní a odpolední směny by se měli setkat na společném happeningu, který začne ve 12:00 mimo areál automobilky. „Protože se setkají obě směny, měl by to být velký počet,“ doplnil Povšík.

Přesnou podobu protestu včetně místa nyní odbory připravují. Protest bude podle Povšíka kultivovaný a nebude namířen proti zaměstnavateli. „Máme koordinaci s vedením firmy, kteří nyní hledají právní rámec a umožní nám to,“ řekl Povšík.

V automobilce rovněž začalo pravidelné kolektivní vyjednávání mezi vedením firmy a odbory. Výsledek má být představen na konci listopadu na podnikové konferenci.

Den protestů vyhlásily odbory na 27. listopadu, nesouhlasí s kroky vlády. Důvodem protestů je podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojenost s kroky vlády například v důchodech, hrozba zásadního zdražení elektřiny nebo pokles reálných mezd. Jde podle něho také o dopady konsolidačního balíčku, který má podle vlády v příštích dvou letech mimo jiné daňovými změnami pomoci snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu řekl, že s odbory vláda jedná průběžně, ohlášené protesty podle něj žádné další jednání, bohužel, nezmění. Dodal, že sociálním partnerům vláda naslouchá a snaží se, aby opatření směřované ke konsolidaci veřejných rozpočtů neměly dopady na nejcitlivější skupiny obyvatel.

ČMKOS je největší odborová centrála v Česku. Zastřešuje 31 svazů dohromady se zhruba 270.000 členy.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP