Bezkontaktní nákup jednorázových jízdenek přímo v tramvajích a autobusech MHD plánuje přibližně do dvou let zavést Dopravní podnik města Olomouce (DPMO). Ten zprovoznil elektronický nákup časových jízdenek na internetu. O technickém řešení bezkontaktního nákupu jízdenek nebylo zatím rozhodnuto, řekl ČTK ředitel DPMO Jaromír Machálek. V některých městech už je bezkontaktní nákup jízdenek zaveden a lidé k tomu používají bankovní karty.

,,Toto (nákup časových jízdenek na internetu) bereme jako první etapu elektronického odbavování cestujících. S druhou etapou, která se bude týkat jednorázových a jednodenních jízdenek, počítáme zhruba do dvou let,“ uvedl Machálek.

Podle Machálka zatím nebylo rozhodnuto, jakým způsobem bude bezkontaktní nákup jízdenek v autobusech a tramvajích DPMO v budoucnu zajištěn.

Lidé nyní můžou v olomouckých autobusech a tramvajích používat papírové i SMS jízdenky. Časovou jízdenku DPMO, kterou používá až 55 procent přepravovaných osob, lze ode dneška koupit i na internetu. V e-shopu DPMO jsou k mání různé typy časových jízdenek s dobou platnosti od sedmi dní až na jeden rok. Elektronické jízdenky zakoupené v e-shopu jsou přiřazeny k bezkontaktní platební kartě, kterou cestující předloží při kontrole.

Cestující, kteří chtějí časové jízdenky nakupovat na internetu, se musí zaregistrovat na internetových stránkách eshop.dpmo.cz a poprvé ověřit platbu na terminálu v prodejně jízdenek.

,,Věřím, že tuto možnost využije v první vlně asi deset procent cestujících a postupně jich bude přibývat,“ podotkl vedoucí přepravního a tarifního odboru DPMO Roman Tříska.

V některých městech už bezkontaktní platba jednorázových jízdenek funguje. Například ve vozech MHD v Ostravě lze platit bankovní kartou od poloviny roku 2016. Ostravský dopravní podnik předloni instaloval do 613 vozidel téměř 2200 terminálů. U každých dveří je minimálně jeden, u některých i dva.

Ostravský systém využívá 615 modemů pro komunikaci v mobilních sítích. Tyto přístroje dopravce používá od roku 2015 pro odbavení platební karty ODIS. Už při jejich pořízení společnost chtěla, aby čtečka uměla pracovat i s bankovními kartami. Celkem firma do projektu investovala 48 milionů korun. Na velkou část získala dotaci od EU. Zájem cestujících v ostravské MHD o platbu jízdného bankovní kartou roste. Každý den takto loni v průměru koupili několik tisíc jízdenek.

DPMO v roce 2016 po Olomouci přepravil 54,7 milionu lidí, stejně jako v roce 2015, kdy se ve městě zastavil několikaletý pokles počtu cestujících v tramvajích a autobusech městské hromadné dopravy. DPMO, jehož stoprocentním vlastníkem je město, předloni provozoval 68 tramvajových vozidel a 77 autobusů. Údaje za loňský rok zatím nebyly zveřejněny.

Zdroj: ČTK

DPP