Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenci v čele s Ruskem se na dnešním zasedání podle očekávání dohodli, že v březnu zvýší těžbu ropy o dalších 400.000 barelů denně. Skupina zvaná OPEC+ tak bude pokračovat v postupném zvyšování produkce, na jehož podobě se sjednotila loni v červenci.

„Máme olympijského ducha, a proto jsme překonali rekord schůzky, když jsme ji skončili za 16 minut,“ řekl podle agentury Reuters po neobvykle krátkém setkání saúdský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán.

Skupina OPEC+ se předloni v dubnu dohodla na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Reagovala tak na prudký pokles poptávky po ropě a následný cenový propad v důsledku pandemie nemoci covid-19. Ve druhé polovině roku 2020 ale skupina začala omezení těžby postupně zmírňovat a loni v červenci se dohodla, že bude každý měsíc zvyšovat denní produkci o 400.000 barelů.

Někteří přední spotřebitelé ropy, například Spojené státy nebo Indie, skupinu vyzývali, aby zvýšila těžbu mnohem výrazněji. Ceny ropy se totiž nyní pohybují kolem nejvyšší hodnoty za sedm let. Například severomořská ropa Brent se nyní prodává za více než 90 dolarů za barel.

„Očekávalo se to, navzdory některým včerejším fámám, že by se OPEC+ mohl dohodnout na větším zvýšení,“ citovala agentura Bloomberg analytika finanční společnosti Commerzbank Carstena Fritsche. OPEC+ si podle něj prozatím nechal v záloze munici.

Další jednání OPEC+ o těžbě se má uskutečnit 2. března. Tato skupina se na celosvětové těžbě ropy podílí více než 40 procenty.

Poslední statistika ukázala, že těžba v rámci OPEC v lednu rostla pomaleji, než umožňovala dohoda o postupném zvyšování produkce sjednaná se spojenci. Celá skupina OPEC+ pak podle výpočtů agentury Reuters loni nesplnila cíl těžby ropy v průměru o více než 800.000 barelů denně. Analytici upozorňují, že některé země se potýkají s omezenými kapacitami nebo výpadky v těžbě, nemají peníze na investice do rozšíření těžby a celkově je jejich volná kapacita nízká.

Zdroj : ČTK