Domů Blog Strana 6

Od neděle pojedou vlaky podle upraveného jízdního řádu, platit bude do prosince

V neděli začne na české železnici platit upravený jízdní řád, podle kterého budou vlaky jezdit do 12. prosince. Změny se dotknou regionálních vlaků Českých drah (ČD) ve většině krajů, mají zlepšit spojení a návaznost mezi spoji. Úpravy jízdních řádů vycházejí z požadavků krajů i Správy železnic. V některých regionech budou úpravy v souvislosti s koncem školního roku. Dopravce o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Beze změny budou jezdit vlaky ČD na Vysočině.

Jízdní řád se před letními prázdninami mění každoročně a ve většině případů jsou to několikaminutové úpravy odjezdů vlaků. To se týká například ranního spoje z Havlíčkova Brodu do Pardubic při výjezdu z Chrudimi nebo třeba vlaku z Chlumce nad Cidlinou do Městce Králové.

ČD obnoví na letní sezonu víkendový provoz linky z Vraňan do Lužce nad Vltavou, vlaky pojedou od 27. července do 4. října. Dopravce také přidá další spoje například mezi Českou Lípou a Doksy.

V Olomouckém kraji se kvůli modernizaci tratě změní organizace dopravy na trase mezi Šumperkem přes Uničov, Přerov a Nezamyslice do Vyškova na Moravě. Přímé spoje budou rozděleny na dvě samostatné linky a cestující budou muset v Přerově přestupovat.

Některé vlaky budou prodlouženy, například dva páry odpoledních vlaků mezi Chocní a Náchodem, které v neděli pojedou do Hronova. Poslední vlak mezi Starkočí a Broumovem naopak skončí v Meziměstí, odkud pojede denně nový vlak. Od 20. června vybrané víkendové spěšné vlaky Gorol z Ostravy-Svinov do Mostů u Jablunkova ČD prodlouží do Čadce.

Změny se dotknou také školních spojů v několika regionech. Kvůli zkrácení školního roku nevyjedou některé vlaky už 29. a 30. června a také posilové páteční a nedělní vlaky ve dnech 26. a 28. června.

V Jihočeském kraji budou k vidění od konce června do 9. srpna i parní lokomotivy při nostalgických jízdách, a to na Jindřichohradecku, Třeboňsku, na Šumavě a Blatensku.

Provoz na železnici také ovlivní konání různých akcí, ve Zlínském kraji konání Barum Rally, festival Masters of Rock nebo Vizovické Trnkobraní, v Jihočeském kraji závod Devils Extreme Race nebo v Moravskoslezském kraji festivaly FM City Fest a Štěrkovna.

Od července bude rozšířena Pražská integrovaná doprava na Táborsko. Nově vznikající jihočeský systém IDESKA bude nově platit také ve Středočeském a Plzeňském kraji. Cestující budou moci využívat jednotné jízdné napříč kraji a snadněji kombinovat dopravu.

Zdroj: ČTK

Nová kampaň upozorňuje na chyby při používání dětských autosedaček

Cestujte s dětmi bezpečně! Tak zní hlavní myšlenka nové celorepublikové osvětové kampaně, která se zaměřuje na správné používání dětských autosedaček. BESIP je jedním z partnerů projektu, který chce rodičům, prarodičům i dalším pečujícím osobám pomoci vybírat a používat dětské zádržné systémy správně. Kampaň odstartuje v průběhu června na televizních obrazovkách, v outdoorových formátech i na sociálních sítích a poběží až do roku 2027. Reaguje na chyby, se kterými se odborníci při přepravě dětí setkávají opakovaně, a snaží se měnit zažité návyky, jež mohou mít při dopravní nehodě vážné následky.

Čísla, která stojí za pozornost

V letech 2016–2025 eviduje Policie ČR více než 57 tisíc dopravních nehod s účastí dětí do 15 let v roli spolujezdců. Při těchto nehodách bylo 73 dětí usmrceno a 319 těžce zraněno. V roce 2024 byly 3 z usmrcených dětí přepravovány bez dětské autosedačky – šlo o děti ve věku 2, 5 a 6 let, u kterých byla povinnost autosedačky jednoznačně na místě.

„Jen v letech 2017 až 2025 policisté řešili desítky tisíc případů nepoužití nebo nesprávného použití bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů. V praxi se navíc opakovaně setkáváme s chybami, jako jsou volně dotažené pásy, špatně upevněné autosedačky nebo předčasné přesazení dětí do nevhodných kategorií,“ říká plk. Mgr. Michal Hodboď, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Kde rodiče chybují nejčastěji

Poznatky policistů potvrzuje i průzkum agentury IPSOS, který si organizátoři nechali zpracovat letos na jaře. Ukázal, že velká část dospělých při přepravě dětí chybuje:

  • 45 % rodičů a prarodičů nevidí problém v přepravě dítěte v zimní bundě,
  • až 67 % nepovažuje příliš brzké otočení dítěte po směru jízdy za rizikové,
  • 20 % dotázaných přiznalo, že dítě při krátké cestě někdy nepřipoutá,
  • 17 % respondentů otáčí tzv. vajíčko po směru jízdy, což je jasná chyba.

Na dovolenou s ohledem na bezpečí, ne jen na zákon

„Zatímco v České republice platí povinnost používat dětský zádržný systém pro děti do 150 cm nebo 36 kilogramů, v některých státech rozhoduje věk dítěte, jinde pouze výška nebo konkrétní podmínky přepravy. Právě při cestách na dovolenou je proto důležité nespoléhat pouze na minimální zákonné požadavky, ale řídit se především tím, co je pro dítě skutečně nejbezpečnější. Správně zvolená a používaná autosedačka chrání dítě bez ohledu na hranice státu, kterým právě projíždíte,“ uvádí Tomáš Neřold, vedoucí samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR.

Kampaň pomůže rodičům po celé republice

Součástí kampaně je série pěti televizních a online spotů, outdoorové vizuály, další vzdělávací videa, komunikace na sociálních sítích i roadshow po celé České republice. Projekt realizuje Tým silniční bezpečnosti za finanční podpory Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Partnery jsou Policie ČR, BESIP, Platforma VIZE 0 a další odborné organizace.

„Na semináře o autosedačkách často přicházejí rodiče, kteří už bezpečnost svých dětí aktivně řeší. Jenže největší prostor pro zlepšení bývá právě u těch, kteří se o problematiku zatím nezajímají. Věřím, že tato kampaň pomůže dostat ověřené informace k tisícům rodin po celé České republice a ukáže, že bezpečné cestování není složité, pokud víte, jak na to,“ vysvětluje Markéta Novotná, metodička dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti a koordinátorka projektu.

Odborníci přitom připomínají, že bezpečnost dětí v autě nestojí jen na kvalitě autosedačky, ale především na jejím správném používání. I ta nejlepší technologie funguje jen tehdy, je-li používána správně – a informovaný rodič je pro dítě tou nejlepší ochranou na každé cestě.

Zdroj: BESIP

Prezident Pavel odstartoval soutěž veteránů 1000 mil československých

Prezident Petr Pavel včera ráno odstartoval soutěžní jízdu veteránů 1000 mil československých z Prahy do Bratislavy a zpět. Na start se postavilo 130 historických aut, z toho více než polovina od českých výrobců. Jako první se po mávnutí prezidenta na trasu vydala Jawa Minor Roadster z roku 1939 s ženskou posádkou. Následoval další Roadster od téže značky, který vyslal na trať ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

„Je tady přehlídka nádherných aut československé výroby z předválečné doby. Tehdy ještě auta byla krásná a je moc hezký se na ně podívat. I to nadšení těch lidí, kteří je dávají dohromady – je to vlastně takové pokračování umu našich inženýrů, konstruktérů z předválečné doby,“ uvedl k závodu Pavel.

Na start před sídlem Autoklubu ČR v Opletalově ulici se postavily vedle několika vozů Jawa Minor vozy dalších československých značek, z nichž nejpočetněji zastoupená bude Aero s 29 posádkami. Dále se na trať vydávají vozy Škoda, Walter, Tatra nebo Praga. Ze zahraničních značek jsou zastoupené například BMW, Ford, Jaguar, Bentley, Mercedes, Buick, Lincoln, Bugatti nebo Lagonda. Nejstarším vozem na startu bude Buick Master Six Roadster z roku 1926. Jízdy se účastní i pět vozů, které absolvovaly i původní závod v 30. letech. Jedním z nich je Tatra t77 z roku 1934.

Trasa jízdy vede přes Kolín, Polnou, Velkou Bíteš, Ostrovačice a Hodonín do Bratislavy. V pátek jezdce čeká okruh po Slovensku a v sobotu návrat do Prahy. Příjezd vozů zpět organizátoři plánují v sobotu okolo 17:00 před budovu Národního technického muzea.

Soutěž už několik let obnovuje tradici stejnojmenného dálkového závodu mezi Prahou a Bratislavou 1000 mil československých, který byl pořádán Autoklubem republiky československé ve 30. letech 20. století. První obnovený ročník se jel roku 1970. Od roku 2015 se závod jezdí každoročně. Jízdy se mohou zúčastnit vozy do modelového roku 1939.

Pořadatelem soutěže je v současnosti Spolek přátel 1000 mil československých v součinnosti s Veteran car clubem Praha, Veteran klubem Bratislava, Autoklubem ČR a Národním technickým muzeem.

Zdroj: ČTK

Kvůli integraci dopravy změní většina jihočeských měst čísla linek MHD

Kvůli přechodu na integrovaný dopravní systém (IDS) změní většina jihočeských měst čísla linek v městské hromadné dopravě. Každé číslo se totiž v systému může objevit jen jednou. Změna se týká 11 měst, kde hromadnou dopravu využívají. ČTK to řekl jednatel společnosti koordinující krajskou dopravu JIKORD Jiří Kafka. Integrovaný dopravní systém začne v kraji platit od 1. července.

„Nestane se, aby ve dvou městech jezdila jednička nebo dvojka. Každá linka bude mít svoje číslo bez ohledu na to, v jaké MHD to bude. Celý systém musí být jednotný. Budou se měnit čísla i některých linkových autobusů, které jezdí mezi městy,“ uvedl Kafka.

MHD funguje na jihu Čech v sedmi okresních městech. Dále nabízejí svoji autobusovou dopravu v Milevsku, Kaplici, Vimperku a společnou obecní linku mají na Českobudějovicku ještě Rudolfov, Adamov, Hůry a Jivno.

Čísla linek budou měnit například v Táboře, kde budou mít spoje označení od 40 do 58 místo současných od 10 do 62. „Cílem je, aby veřejná doprava fungovala jako jeden celek. Cestující by neměl přemýšlet, kdo spoj provozuje, ale jednoduše nastoupit a dojet tam, kam potřebuje. Právě to integrace přináší,“ řekl táborský místostarosta Martin Mareda (Piráti).

Integrovaný dopravní systém na jihu Čech sjednotí autobusovou a železniční dopravu, spoje na sebe budou navazovat a ceník bude podobný pro vlaky i autobusy. Kraj chtěl IDS zavést už od roku 2023. Jeho spuštění zpozdily komplikace kolem výběrového řízení. Jeden z neúspěšných žadatelů podal stížnost k antimonopolnímu úřadu, pak tendr napadl u soudu. Obě instituce potvrdily, že kraj postupoval správně.

Po přechodu na IDS se změní počet spojů i jejich frekvence. Některé spoje kraj zruší, nebo je nahradí kombinací autobusu a vlaku. Součástí jednotné ceny bude i částečné využití MHD ve městech, která tuto službu nabízí. „Naším cílem je dostat co nejvíce lidí do vlaků a uvolnit tak místa na silnicích,“ řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (Naše Česko).

Zdroj: ČTK

Od 9. června na Dubinu a do Výškovic po původní trati

Dopravní podnik Ostrava (DPO) ukončí v pondělí v noci odklon tramvají č. 1, 2 a 13. Tramvaje jezdily odklonem přes Mírové a Mariánské náměstí od poloviny dubna, z důvodu pokračující revitalizace náměstí Republiky a rekonstrukce mostu nad podchodem na ulici Vítkovická. Do provozu se vrátí i linka č. 10, jejíž provoz byl v uvedené době zastaven. Další přerušení tramvajového provozu na ul. Vítkovická se plánuje až od 3. srpna, po velkých hudebních festivalech, a to zhruba na 6 týdnů z důvodu navazující modernizace tramvajové tratě.

Modernizace tramvajové trati na ulici Vítkovická přinese tišší tramvajový provoz. Díky instalaci takzvané pevné jízdní dráhy se totiž mj. sníží vibrace. Proměnou projde také zastávka Don Bosco, jejíž nástupiště získají větší kapacitu, nové vybavení a například i bezpečnostní osvětlení v hraně nástupiště. Obě nástupiště se přiblíží křižovatce s ulicí Dr. Malého. Součástí projektu je i kompletní rekonstrukce trakčního vedení, přilehlých silnic, chodníků či veřejného osvětlení a vybudování nového úseku cyklostezky. Jde o společný projekt DPO a města Ostravy. Cena za modernizaci je necelých 145 milionů korun. Projekt je spolufinancován EU v rámci operačního Programu Doprava z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši cca 80 procent, ze způsobilých výdajů projektu.

Práce budou probíhat od 1. července do poloviny října. Odklon tramvají č. 1, 2 a 13 potrvá od 3. srpna do 16. září 2026. Vyloučenou tramvajovou dopravu nahradí autobusy.

Na náměstí Republiky pokračují práce podle aktualizovaného harmonogramu. V těchto týdnech probíhá instalace travelátorů, které propojí tramvajové nástupiště s podchody. Jedná se o pohyblivé šikmé rampy, které nahradí původní pevné rampy, a cestujícím zajistí pohodlnější přístup na nástupiště.

Zdroj: DPO

Praha se dohodla s vlastníky pozemků v okolí stanice metra D Nádraží Krč

Praha se dohodla s vlastníky pozemků v okolí krčského nádraží na majetkovém vyrovnání, které umožní postavit stanici budované linky metra D Nádraží Krč. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí města Vít Hofman. Dohodu schválili radní, ještě o ní budou hlasovat zastupitelé. Stanice Nádraží Krč je součástí druhého úseku nové linky, jehož stavba by měla podle aktuálních informací začít koncem června.

Jednání s vlastníky podle radního města Adama Zábranského (Piráti) trvala tři poslední volební období. „Je to komplexní dohoda, protože to není jenom prostá směna, ale je tam i smlouva o smlouvě budoucí kupní na pozemky pod Jižní spojkou, jsou tam dohody o čerpání koeficientů, služebnost práva stavět na P+R parkovišti, které tam dopravní podnik vybuduje, a podobně,“ řekl.

Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (STAN) se jednalo o jednu z nejsložitějších majetkových dohod v historii města. „Pro představu se jedná o balík 22 smluv, který na výšku dosahuje několika metrů. Tato dohoda umožní pokračování výstavby metra D, a především kompletní transformaci lokality v okolí Nádraží Krč, kde vznikne plnohodnotný přestupní uzel z železnice na metro i P+R parkoviště,“ uvedl.

Stanice v blízkosti železniční stanice Praha-Krč má mít dva samostatné výstupy, jižní směrem na nádraží a severní nad Jižní spojkou. Po směně se soukromými vlastníky plánuje město také směnu pozemků se Správou železnic. Na nádraží by měla vzniknout nová výpravní budova, kterou bude podle informací ČTK využívat pražský dopravní podnik (DPP) pro technologické zajištění linky D a Správa železnic pro své technologie na železnici.

Linka metra D propojí Písnici s náměstím Míru a odlehčí dopravě na jihu metropole. Stavba z Pankráce na Olbrachtovu začala v roce 2022, navazující úsek na Nové Dvory však nabral výrazné zpoždění kvůli odporu neúspěšných uchazečů v tendru u antimonopolního úřadu. Ty se podařilo vyřešit až nedávno a DPP začátkem letošního dubna podepsal smlouvu se sdružením vedeným firmou Subterra na stavbu úseku mezi Olbrachtovou a Novými Dvory. Původně mělo metro z Pankráce do Písnice začít jezdit v roce 2029, aktuální harmonogram mluví nejdříve o roku 2032. Poté bude ještě pokračovat stavba na náměstí Míru a výhledově město plánuje prodloužení až na náměstí Republiky.

Zdroj: ČTK

ČD převzaly poslední z 38 objednaných RegioFoxů pro Prahu a Středočeský kraj

České dráhy (ČD) v minulých dnech převzaly od polské firmy Pesa poslední motorové vlaky z 38 objednaných jednotek typu RegioFox pro Prahu a Středočeský kraj. Dopravce o tom informoval v tiskové zprávě. RegioFoxy ČD jezdí také v Jihočeském, Karlovarském, Pardubickém, Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Celkem si ČD objednaly u polského výrobce 106 jednotek.

První RegioFoxy se objevily na českých tratích v srpnu 2023 ve zkušebním režimu a od léta 2024 začaly jezdit v běžném provozu. „Jezdí hlavně na tratích z Prahy do Mělníka a do Berouna přes Rudnou u Prahy, na Posázavském pacifiku a z Berouna do Rakovníka. V rámci Pražské integrované dopravy (PID) ujedou denně více než 10.000 kilometrů,“ uvedl k jejich využití člen představenstva ČD a náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Vlaky jsou bezbariérové, klimatizované, vybaveny Wi-Fi a zásuvkami. Mají spalovací motory Rolls-Royce, které v testovacím provozu jezdí i na ekologické palivo HVO. RegioFoxy, které jsou řady 847, postupně vytlačily motorové vozy řady 854 z přelomu 60. a 70. let, jimž se někdy přezdívá Hydra.

„Atraktivní, spolehlivá a pohodlná železniční doprava po Praze i do Středočeského kraje pomáhá nalákat další cestující do vlaků a díky tomu se uleví také přetíženým silnicím na území hlavního města. V následujících letech pak plánujeme další významné investice do nových vozidel PID,“ uvedl náměstek pražského primátora pro dopravu Jaromír Beránek (Piráti).

Skupina ČD loni hospodařila se ziskem 1,837 miliardy korun před zdaněním, v roce 2024 dosáhla zisku 1,262 miliardy. Loni ČD přepravily 168 milionů cestujících, meziročně o 800.000 méně. ČD jsou akciovou společností, jediným akcionářem je stát.

Zdroj: ČTK

Policie doporučuje kvůli dopravním komplikacím jezdit na letiště MHD

Pražská policie doporučuje v následujících měsících použít k dopravě na Letiště Václava Havla městskou hromadnou dopravu nebo vyrazit na let s výrazným předstihem. Kvůli stavbě nové mimoúrovňové křižovatky a s ní spojenými dopravními omezeními policisté opakovaně řeší dopravní komplikace a několika kilometrové kolony. Stavba bude trvat do října příštího roku. Novinářům to řekli vedoucí odboru dopravní policie Josef Šašek a člen představenstva pražského letiště Martin Kučera.

„Stavba znamená kromě zužování i uzavírání některých větví stávající křižovatky, takže jsou tam komplikace ve smyslu objízdných tras nebo zákazů odbočení,“ uvedl Kučera. Podle něj mohou nabrat řidiči zpoždění v délce několika desítek minut. Ještě horší to může být, pokud se ve zúžené části stane dopravní nehoda. Kučera doporučuje pečlivě sledovat doporučení dopravců a zároveň prodloužit čas na cestu na letiště.

Dlouhé kolony se podle Šaška tvoří nárazově, nejhorší jsou v denních špičkách mezi 8:00 a 10:00 ráno a 14:00 a 16:00 odpoledne. „Opravdu doporučuji přesednout na MHD,“ uvedl policista. Trolejbus od stanice metra Nádraží Veleslavín jede podle něj po silnicích, kde žádné uzavírky nejsou. „Za mě optimální řešení,“ řekl.

„Začínají prázdniny, což je období našeho nejvyššího provozu. Za každý letní měsíc projde letištěm řekněme dva miliony cestujících,“ řekl Kučera. V nejvytíženějších dnech odbaví letiště podle něj až 70.000 lidí. MHD však posilovat není potřeba, je dostačující. Zatím se také podle Kučery nestalo, že by let zmeškala větší skupina lidí. Dopravní omezení začala 25. května. Letiště a policie apelují také na cestovní kanceláře a hotely, aby upozorňovaly na situaci své klienty.

Policie má nyní v okolí letiště dvě hlídky dálniční policie. „My se snažíme tu situaci dozorovat, prioritně řešit dopravní nehody, které tady vzniknou, a reagovat na každou dopravní komplikaci,“ uvedl Šašek.

Po dokončení mimoúrovňové křižovatky začne stavba dalších objektů. Budou se stavět nová parkovací místa, estakáda a železniční stanice, jejíž vybudování bude trvat několik let.

Zdroj: ČTK

ŘSD odkládá demolici nadjezdů nad Pražským okruhem plánovanou na tento víkend

Silničáři odložili demolici dvou nadjezdů nad úsekem Pražského okruhu mezi Třebonicemi a Slivencem, která byla plánovaná na nadcházející víkend. Důvodem jsou neočekávaná zjištění ohledně podloží. Nový termín zbourání mostů, po kterých vedou ulice K Austisu a K Zadní Kopanině, silničáři zatím nestanovili. ČTK to na dotaz řekl Luděk Hubáček z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). ŘSD na místě nechá zbudovat nové nadjezdy, protože ty stávající by neumožnily plánované rozšíření okruhu ze čtyř na šest jízdních pruhů.

„Kvůli nepředvídatelným geologickým podmínkám se demolice o nadcházejícím víkendu odkládá. Nový termín se zhotovitelem, kterým je společnost Skanska, je v jednání. Chceme být připraveni tak, aby práce ovlivnily provoz co nejméně,“ uvedl Hubáček. Práce na přestavbě nadjezdů po většinu času nemají komplikovat provoz na okruhu, demolice si ale vyžádá krátkodobou uzavírku.

Nový nadjezd K Austisu by měl být zprovozněn do pěti měsíců a nadjezd v ulici K Zadní Kopanině do sedmi měsíců od zahájení prací, které začaly 18. května. Rozpětí každého bude 45 metrů. Celkové náklady na přestavbu jsou téměř 207 milionů korun bez DPH.

Podle informačního letáku ŘSD bude rozšíření tohoto úseku Pražského okruhu o třetí jízdní pruh v každém směru zahájeno v příštím roce. Dokončení stavby ŘSD předpokládá v roce 2029.

Úsek Slivenec – Třebonice je nejstarším úsekem Pražského okruhu, byl zprovozněn v roce 1983. Nyní patří k nejzatíženějším, denně jím projede až 75.500 vozidel. Kromě tranzitní dopravy od dálnice D1 k D5 je značně využívaný i ve směru z centra od Jižní spojky přes ulici K Barrandovu ve směru k dálnicím D5, D6 a D7.

Zdroj: ČTK

E-shopy: Clo na malé zásilky je jen prvním krokem v boji proti konkurenci mimo EU

Celounijní poplatek na malé zásilky do 150 eur ze zemí mimo Evropskou unii je jen prvním krokem v boji proti této konkurenci. Shodli se na tom prodejci a experti na e-commerce, které ČTK oslovila. Opatření Evropské unie, které si klade za cíl omezit zejména dovoz levného čínského zboží, může mít podle výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jana Vetyšky největší dopad na prodej doplňků, oblečení nebo drobné elektroniky. Poplatek tři eura, který budou muset spotřebitelé platit od 1. července, se však nevztahuje na celý balík, ale na jednotlivé položky v něm, připomněl mluvčí Generálního ředitelství cel Richard Zeman.

„Z pohledu APEK vnímáme zavedení cla především jako první reálnou snahu o narovnání prostředí na evropském trhu,“ řekl ČTK Vetyška. Samotné clo ale podle něho nestačí k tomu, aby se podmínky pro všechny prodejce v EU vyrovnaly. Evropští obchodníci totiž musí také dodržovat požadavky na bezpečnost výrobků, ať už je to zajištění zodpovědnosti výrobce za jeho produkt, takzvané EPR (extended producer responsibility), nebo ekologie obecně, dodal.

Ředitel marketingové společnosti PPC Profits Tomáš Čupr uvedl, že opatření povede k omezení nejlevnějších jednotlivých zásilek především z čínských agregovaných tržišť. „Omezí se totiž impulzivní rychlé nákupy a někteří zákazníci budou hledat alternativy na českém trhu. Objem těchto malých zásilek z Číny by mohl klesnout až o 15 procent,“ myslí si. Naopak podle mluvčí on-line tržiště Allegro.cz Moniky Brichtové je zatím předčasné odhadovat konkrétní dopad na objem objednávek.

Také Michal Benatzky, marketingový ředitel společnosti Upgates, která se zaměřuje na tvorbu e-shopů, se domnívá, že celounijní poplatek alespoň zčásti zbrzdí impulzivní nakupování. „Částečně se tak smaže rozdíl u zboží, které se s oblibou objednávalo právě v Číně, například kryty na telefon, řemínky na hodinky nebo obecně příslušenství a náhradní díly na elektroniku,“ vysvětlil.

Clo však neplatí zákazník pouze za jednu zásilku, ale za jednotlivou položku, neboli druh zboží, řekl Zeman s tím, že jednotlivé položky jsou stanoveny celním sazebníkem.“Když si někdo objedná kryt na mobil, je to jedna položka. K tomu přidá sklo na mobil, je to druhá položka,“ uvedl jako příklady jednotlivých druhů zboží. Reálně tak klient za balík zaplatí na cle šest eur. Pokud si ale zákazník objedná deset kusů jedné položky, platí pořád tři eura, dodal.

Zákazník bude mít dvě hlavní možnosti, jak clo za malé zásilky mimo EU zaplatit. „Asi ta nejjednodušší varianta je, že poplatek zaplatíte přímo na e-shopu a ten ho za vás odvede,“ řekl Zeman. Pokud to však e-shop neumožňuje, zaplatí klient službu, která ho bude zastupovat v celním řízení, a clo za něj odvede. Může to být Česká pošta nebo dopravci typu Zásilkovna.

Benatzky si však myslí, že asijští výrobci najdou cestu, jak clo obejít. „Nejspíše půjde o nějaké mezisklady a více zboží se pravděpodobně bude odesílat přímo z Evropy,“ uvedl.

Zeman pak připomněl, že ti, kteří si objednali zboží například z Číny v červnu, ale do EU produkt dorazí až v červenci, budou platit toto clo v závislosti na datu podání celního prohlášení. „To znamená, že zákazník musí podat celní prohlášení nejpozději 30.června,“ doplnil.

V loňském roce se zejména z Asie do Česka dovezlo zhruba 105 milionů položek zboží v hodnotě nepřesahující 150 euro (asi 3650 korun), což je meziročně o 82 milionů více. Letos do konce dubna činil dovoz 70 milionů, při současném tempu by tak letošní počet zásilek mohl vzrůst až dvojnásobně, uvedl v květnu zástupce generálního ředitele Generální ředitelství cel Jiří Trousil. Do celé EU se loni dovezlo téměř šest miliard položek zboží v malých zásilkách.

Zdroj: ČTK

Logistický kalendář