Domů Blog Strana 919

Vlastní čerpací stanice LPG může firmě ušetřit nemalé náklady na provoz manipulační techniky. Kdy se vyplatí?

[quote]

Firmy jsou v důsledku koronavirové pandemie nuceny hledat prostor pro omezení provozních nákladů. Jednou z možností je větší využití LPG. Jde o úsporné, ale i ekologické palivo, které je v areálech podniků na rozdíl od nafty možné využít také v uzavřených prostorách. Pohon vysokozdvižných vozíků (VZV) i dalších drobných strojů pomocí LPG je obvykle zajištěn výměnnou desetikilogramovou plynovou láhví. Podle odborníků se ovšem při denním provozu pěti a více plynových VZV již vyplatí uvažovat o podnikové čerpací stanici LPG.

 

[/quote]

 

Zkapalněný ropný plyn neboli LPG představuje velmi praktický typ pohonu pro vysokozdvižné vozíky i další drobnou mechanizaci určenou pro areály podniků a skladové prostory. V neposlední řadě jde také o ekologickou a cenově velmi příznivou alternativu nejen dieselu, ale i elektřiny. Srovnáme-li průměrné ceny na veřejných čerpacích stanicích pro automobily, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu stojí litr nafty 26,42 korun, zatímco litr LPG (propan-butanu) rovných 12 korun. Toto srovnání je ovšem jen orientační. Cena čistého propanu určeného pro provoz VZV je vyšší, současně je zde ale nižší spotřební daň.

 

Z ekologického hlediska je LPG zásadním, byť fosilním alternativním palivem. Podle dokumentu Vize pro LPG publikovaného loni Českou asociací LPG může jeho širší využití výrazně omezit škodlivé emise z dopravy v krátkodobém a střednědobém horizontu. Aby se totiž citelně projevily přínosy bezemisních alternativ, na to si ještě desítky let počkáme. Potenciál LPG je však podle odborníků mnohem širší. Zanedlouho se na českém trhu objeví takzvané bioLPG, které má totožné složení, přitom je kompletně vyrobeno z obnovitelných zdrojů.

 

LPG pro pohon manipulační techniky

U VZV na LPG i další užitkové techniky se často využívají výměnné desetikilogramové láhve plněné propanem. Na rozdíl od klasických propan-butanových láhví, které se používají i v domácnosti, jsou LPG láhve určené pro pohon upraveny pro použití ve vodorovné poloze. Propan má pak ve srovnání se směsí propan-butanu vyšší oktanové číslo, obsahuje nižší obsah síry a minimum nečistot. „Výhoda vysokozdvižných vozíků na plyn je mimo jiné v rychlé a snadné výměně plynové láhve. Nevyžadují odstávku kvůli dobití baterie, jak je tomu u vozíků na elektřinu. Na rozdíl od naftových vozíků se zase mohou provozovat i v uzavřených halách, aniž by bylo nutné dovybavit vozík katalyzátorem výfukových plynů,“ říká Jiří Karlík, odborník pro oblast LPG a generální ředitel společnosti Primagas. „V segmentu LPG láhví určených pro pohon manipulační techniky se namísto klasického materiálu v podobě oceli stále více prosazuje moderní kompozitní materiál využívaný rovněž u letecké a kosmické techniky. Kompozitní láhve jsou lehčí, odolnější a bezpečnější než klasické ocelové láhve,“ dodává Jiří Karlík.

 

Kdy dávají smysl interní čerpací stanice LPG?

Ve firemním provozu se často uplatňují také vnitropodnikové čerpací stanice LPG. Jsou výhodné zejména, pokud podnik provozuje větší množství VZV a další techniky, popřípadě i flotilu vozů na LPG. „Využití interní čerpací stanice LPG přichází v úvahu při měsíčních odběrech 150 a více desetikilových tlakových láhví pro pohon, tedy 1,5 tuny propanu. Je to velmi individuální dle typu použité techniky, intenzity jejího využití nebo směnnosti a tak dále, obecně lze ale říci, že pokud firma provozuje na denní bázi pět a více plynových vysokozdvižných vozíků, již se jí vyplatí o čerpací stanici uvažovat,“ vysvětluje Jiří Karlík.

 

Tankování probíhá stejně jako na klasické LPG čerpací stanici, kdy se zkapalněný plyn čerpá z velkého zásobníku o objemu 4 850 nebo 17 000 litrů. Výhoda interní čerpací stanice tkví v tom, že úplně odpadá manipulace s tlakovými LPG láhvemi. Šetří se tedy čas potřebný na výměnu láhví a snižuje logistická náročnost i výdaje. V neposlední řadě se snižuje také uhlíková úspora díky méně častým závozům dodavatele „Finanční úspora z provozu vlastní čerpací stanice se pohybuje okolo 20 procent ve srovnání s využitím LPG tlakových láhví,“ popisuje Jiří Karlík. „Podnikovou čerpací stanici dodáváme našim odběratelům jako komplexní řešení na klíč na vlastní náklady. To zahrnuje kompletní dodávku technologie, servis, údržbu a revize i pravidelné dodávky LPG, respektive propanu,“ dodává Jiří Karlík.

Mezinárodní strojírenský veletrh letos nebude

[quote]Mezinárodní strojírenský veletrh, který je každý rok největší akcí na brněnském výstavišti, se letos neuskuteční. Veletrh se nebude konat poprvé od roku 1959, kdy byl jeho premiérový ročník. Představenstvo společnosti Veletrhy Brno o tom rozhodlo na základě důkladného zvážení všech faktorů a rizik spojených s konáním veletrhu včetně vyhodnocení aktuálních pravidel pro konání veletrhů a hromadných akcí.[/quote]

Oznámená pravidla pro konání veletrhů ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR nelze na MSV aplikovat. Popírají totiž logistiku veletrhu o rozsahu MSV. Strojírenský veletrh by již nebyl veletrh. Jeho realizace by za těchto podmínek znamenala poškození prestiže a značky mezinárodní významné akce.

MSV je tak další obětí viru mezi významnými evropskými veletrhy. Jeho přeložení na rok 2021 znamená ekonomický dopad na firemní hospodaření, které skončí rekordní ztrátou. Nekonání je velmi špatnou zprávou i pro malé a střední podniky, OSVČ navázané na veletržní činnost, pro hotely, restaurace a celkovou ekonomiku města a regionu.

Veletrhy Brno počítají s konáním dalších plánovaných veletrhů ve 2. pololetí, které nemají takový rozsah a mezinárodnost jako MSV. První budou kontraktační B2B veletrhy STYL a KABO, které návštěvností splňují stanovená pravidla. Na výstavišti se také mohou konat hostující kongresy a firemní akce. Brněnské výstaviště umožňuje konání několika paralelně probíhajících oddělených akcí najednou.

Jsme společensky odpovědná firma a zdraví lidí je i naší prioritou a stanovená pravidla v každém případě dodržíme.

Na setkání na Mezinárodním strojírenském veletrhu se těšíme opět v roce 2021.

 

Zdroj: BVV

Systém pražské a středočeské dopravy bude jednotný příští rok

[quote]Systém pražské a středočeské veřejné hromadné dopravy bude jednotný příští rok. Postupné sjednocení zdržela opatření související s pandemií covid-19. Do systému zbývá zapojit ještě Kokořínsko, západní část Rakovnicka, Voticka, Dobrovicka, Královéměstecka, Berounska, Hořovicka, Kutnohorska, Posázaví, Rožmitálska, část Kolínska, Mladoboleslavska a Vlašimska, sdělila ČTK na dotaz Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.[/quote]

Podle dřívějších předpokladů měla takzvaná integrace veřejné dopravy ve středních Čechách skončit letos. „Pandemie do integrace veřejné dopravy zasáhla výrazně zásadním způsobem do přípravných prací, a posunula tak termíny všech zbývajících integračních projektů,“ uvedla Frintová.

Od 8. srpna by měl jednotný systém nově fungovat na Kokořínsku. Bude zavedeno devět nových linek, zajíždět budou do 33 obcí ve Středočeském i Libereckém kraji. Cestujícím to dopravu usnadní, jedna jízdenka bude platit ve všech spojích a zlepší se návaznost a četnost spojů, například na trase Mělník – Mšeno. Rozšíří se doprava o víkendech, kdy ji častěji využívají turisté.

Integrace středočeské a pražské hromadné dopravy je dokončená už ve většině regionu, například na Kladensku, Berounsku, Nymbursku, Kolínsku, Mělnicku a dalších okresech. Regiony se připojují postupně, už více než pět let, obnáší to mimo jiné nový systém jízdních řádů, aby spoje na sebe logicky navazovaly a byly pokryté trasy podle aktuální potřeby. Také dopravci potřebují čas, aby se na změny připravili, musí například nakoupit technologie pro odbavení odlišných typů jízdenek a v případě zvýšení počtu spojů zajistit vozy a řidiče.

 

Zdroj : ČTK

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na výstavbu první části metra D

[quote]Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku (DPP) předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, ČTK jeho vydání potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová. Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík ČTK řekl, že podnik si je situace vědom a rozhodnutí respektuje.[/quote]

„Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení,“ uvedla Marešová.

Šabík uvedl, že o podání námitky podnik věděl a s podpisem smlouvy zatím čeká. „Ze zákona o zadávání veřejných zakázek jsme ani nesměli s dodavatelem uzavřít ve lhůtě do 60 dnů od zahájení správního řízení v této věci na ÚOHS,“ sdělil. Dodal, že nyní úřad předběžným opatřením tuto lhůtu prodloužil do doby, než vě věci rozhodne, což je u přezkumů podobně složitých zakázek běžný nástroj. „Rozhodnutí ÚOHS o předběžném opatření plně respektujeme,“ zakončil.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun. Nabídky mohli zájemci podávat do konce dubna, dopravní podnik lhůtu kvůli vyhlášení nouzového stavu prodloužil. Stavba měla podle původních odhadů začít v posledním čtvrtletí letošního roku, celkem by měla trvat 7,5 roku.

Nová linka metra má spojit Písnici a náměstí Míru. V první fázi vznikne trasa mezi stanicemi Pankrác, Nové Dvory a Depo Písnice, budou na ní jezdit vlaky bez řidiče. Náklady se odhadují na 57 miliard korun.

 

Zdroj : ČTK

Slovinská firma vyrábí první letadlo „na baterky“ s certifikátem

[quote]Slovinská letecká firma se stala výrobcem prvního letadla s čistě elektrickým pohonem na světě, které se může pochlubit certifikátem Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Ten potvrzuje splnění bezpečnostních norem a také znamená, že letoun smí být komerčně využíván, napsala agentura Reuters.[/quote]

Malé dvoumístné letadlo Pipistrel Velis Electro, určené pro výcvik pilotů, čerpá energii z baterie. Dokáže létat nejméně 50 minut, což bývá typické pro využití v leteckých školách.

„Začali jsme létat na elektřinu v roce 2007. Před Velis Electro jsme postavili více než osm letounů. Zjistili jsme, co je technologicky zapotřebí, i co má mít z pohledu uživatele typově certifikované letadlo,“ řekl Tine Tomazic, který je u Pipistrelu šéfem výzkumu a vývoje. „Typové ověření znamená, že letadlo může být bez omezení komerčně používáno. Pro letectví jako celek je to opravdu milník. Umožní to elektrifikaci mnohem větších letadel,“ dodal.

Pipistrel má letos dodat prvních 31 letounů Velis Electro zákazníkům v sedmi různých zemích.

„Je to vzrušující průlom,“ uvedl výkonný ředitel EASA Patrick Ky v prohlášení vydaném minulý měsíc. „Je to první elektrické letadlo, které EASA certifikovala, ale rozhodně nebude poslední, protože letecký průmysl vyvíjí nové technologie ke snížení hluku a emisí a ke zlepšení udržitelnosti letectví,“ dodal.

 

Zdroj : ČTK

Výrobce letadel Czech Sport Aircraft jde do insolvence

[quote]Kunovický výrobce lehkých sportovních letadel Czech Sport Aircraft na sebe podal koncem června insolvenční návrh, informuje dnes deník E15. Firma dluží věřitelům 62,6 milionu korun, což převyšuje její celkovou hodnotu. Soudu proto navrhuje vyhlášení konkurzu. Krajský soud v Brně už návrh na zahájení řízení schválil, vyplývá z dokumentu v insolvenčním rejstříku.[/quote]

Firma Czech Sport Aircraft se v minulých letech s partnerskou firmou Cruiser Aircraft soustředila na expanzi na zámořském trhu, kam od roku 2015 dodávala desítky lehkých sportovních letadel. Kunovická firma sázela především na generační obměnu stárnoucích letadel v zámoří sloužících pro rekreační létání i pro základní letecký výcvik, uvádí E15. Z posledních dostupných hospodářských výsledků podle deníku plyne, že firma v roce 2017 prodělala 28 milionů korun při tržbách přes 140 milionů korun.

Nejvíc peněz, téměř 53,8 milionu korun, dluží Czech Sport Aircraft společnosti Investfinance Slovakia. Ta kunovickému výrobci letadel v minulosti poskytla úvěry, jejichž splatnost odmítla letos prodloužit.

Společnost Czech Sport Aircraft vznikla v roce 2008. Dosud v Kunovicích vyrobila přes 670 letadel, uvádí na svém webu. V areálu zaniklého závodu Let Kunovice firma vyrábí dvoumístná letadla SportCruiser a PS-28 Cruiser. Jediným akcionářem firmy je v Bratislavě sídlící společnost Assets Management. Podle návrhu na zahájení insolvenčního řízení má Czech Sport Aircraft dva zaměstnance. Dalších 14 lidí pro podnik pracovalo na dohodu o provedení práce, činný byl ale jen jeden z nich.

 

Zdroj : ČTK

Náměstkem ministra dopravy se stal bývalý diplomat Jan Sechter

[quote]Poslední místo náměstka ministra dopravy obsadil Jan Sechter, který bude mít na starost úsek nesilniční dopravy a mezinárodních vztahů, oznámilo dnes ministerstvo dopravy. Resort zároveň vybral ředitele nového odboru vodní dopravy, kterým se stal Evžen Vydra. Ministerstvo tak dokončilo reorganizaci, kterou po svém nástupu do funkce provedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Z předchozího vedení skončil Tomáš Čoček.[/quote]

Sechter se funkce ujme 15. července. V minulosti působil zejména v diplomacii, byl velvyslancem v Rakousku a Polsku. Na svém úseku bude mít na starost právě mezinárodní vztahy, dále také železniční, vodní a leteckou dopravu.

Ve stejném úseku zároveň po reorganizaci vznikl nový odbor pro vodní dopravu. Jeho nový šéf Evžen Vydra má podle ministerstva zkušenosti z různých pozic v oblasti plavby na ministerstvu i jako člen posádek lodí po celé Evropě.

„V nesilniční sekci tak na jedné straně máme velmi silné profesní zázemí jednotlivých odborů a současně posilujeme zahraniční spolupráci ve všech oblastech dopravy, včetně kosmických aktivit,“ řekl Havlíček.

Ministerstvo tak obsadilo poslední vedoucí pozice po jarní reorganizaci úřadu. Při ní byly upraveny jednotlivé úseky ministerstva, které jsou nově produktově členěny. Náměstky nových úseků ministerstvo vybíralo ve veřejné soutěži, už dříve z ní vybralo Jakuba Kopřivu, který povede úsek legislativní a právní, a Ladislava Němce, který bude mít na starosti sekci silniční a veřejné dopravy a správních agend. Oba už byli náměstky před reorganizací resortu. Pro sekci pro ekonomiku a infrastrukturu pak úřad vybral Lenku Hlubučkovou, dosavadní ředitelku odboru interního auditu a kontroly

Oproti předchozímu vedení ministerstva tak skončil bývalý první náměstek Tomáš Čoček. Toho dříve vyzýval k rezignaci premiér Andrej Babiš (ANO), kritizoval jej kvůli kontroverzní zakázce k elektronickým dálničním známkám.

 

Zdroj : ČTK

Rozpočet fondu dopravy zřejmě vzroste až na 124,4 miliardy korun

[quote]Letošní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány dopravní stavby, se zřejmě znovu zvýší. Ze stávajících 113 miliard korun by měl vzrůst až na 124,4 miliardy korun. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Navýšení je součástí plánovaných změn ve státním rozpočtu. V příštím týdnu o nich bude rozhodovat sněmovna.[/quote]

Ministerstvo navyšuje rozpočet fondu dopravy letos po několikáté. Původně se počítalo s přibližně 87 miliardami korun, postupně se zvýšil na současných 113 miliard korun, naposledy na jaře během koronavirové krize.

Vláda chce využít dopravní stavebnictví jako jeden z impulsů pro ekonomiku po koronavirové krizi. Stát chce navýšením zdrojů mimo jiné urychlit některé dopravní projekty. Peníze navíc ovšem nebudou jen na samotné stavby, fond by jimi měl kompenzovat i propad vlastních příjmů z daní či mýta.

SFDI funguje od roku 2001. Od té doby rozdělil na financování dopravních staveb více než 1,1 bilionu korun. Loni fond investoval 95,6 miliardy korun, což bylo dosud nejvíce. Větší část peněz loni z fondu směřovala na stavbu a opravy dálnic a silnic, šlo o téměř 45,5 miliardy Kč. O zhruba dvě miliardy korun méně šlo na železnice, tři miliardy korun vydal fond na provoz mýtného systému a dalších 1,5 miliardy Kč na projekty vnitrozemské vodní dopravy. Zbylá část peněz byla určena například na překladiště pro kombinovanou dopravu, cyklostezky a další menší projekty.

 

Zdroj : ČTK

Počet úmrtí při nehodách na přejezdech stoupl letos o dvě pětiny

[quote]

V první polovině letošního roku zemřelo při nehodách na železničních přejezdech 18 lidí. Proti stejnému období loni je to o 38 procent více. Téměř dvojnásobně se zvýšil počet raněných, letos jich po střetu s vlakem bylo 57. ČTK o tom informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

 

[/quote]

Počet havárií na železničních přejezdech letos klesl. Zatímco loni se jich od ledna do konce června stalo 93, v letošním roce se řidiči, cyklisté či chodci srazili s vlakem v 57 případech. Výrazně se však zhoršily následky těchto kolizí. V první půlce loňského roku takto zemřelo 13 lidí, zranilo se jich 29.

„I když aktuální statistiky již nyní vykazují zhoršení v porovnání se stejným obdobím minulého roku, tak po prázdninách může být ještě hůře,“ uvedl Drápal. Podle Drážní inspekce jsou červenec a srpen v případě nehod na železničních přejezdech dlouhodobě rizikové, bývá nejvíce nehod i závažných následků. „V červenci roku 2019 zaznamenala Drážní inspekce dokonce nejvyšší počet usmrcených na železničních přejezdech od roku 2008,“ dodal mluvčí. V prvním prázdninovém měsíci loni při srážce s vlakem na přejezdu zemřelo deset lidí.

Drážní inspekce proto apeluje na řidiče, cyklisty i chodce, aby dbali v letních měsících zvýšené pozornosti a při pohybu v blízkosti železnice byli maximálně opatrní. Mluvčí připomenul, že si před železničním přejezdem musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet a za přejezdem pokračovat v jízdě. V opačném případě nesmí na koleje vjet.

Oproti prvnímu pololetí loňského roku letos mírně stoupl i celkový počet úmrtí na železnici. Letos zemřelo 112 lidí, loni 107. Počet nehod se snížil ze 632 na 548. Mírně poklesl také počet zraněných.

Střetnutí na železničních přejezdech:

2020 2019
měsíc počet nehod usmrcení zranění počet nehod usmrcení zranění
leden 11 1 6 22 2 3
únor 8 1 18 11 0 3
březen 7 2 4 11 2 6
duben 9 6 4 18 4 8
květen 11 4 5 18 4 3
červen 12 4 20 13 1 6
celkem 58 18 57 93 13 29

zdroj: Drážní inspekce

I v dalších třech letech zajistí GEFCO distribuci vozů Toyota a Lexus na českém, slovenském a maďarském trhu

[quote]GEFCO Česká republika zajistí i v dalších letech pro společnost Toyota distribuci nových vozů k dealerům na českém, slovenském a maďarském trhu. Smlouva o distribuci hotových vozů byla uzavřena na další tři roky, předpokládaný objem přepravených aut je 120 000.   [/quote]

 

Se společností Toyota spolupracuje GEFCO Česká republika již od roku 2008. Před dvanácti lety, kdy spolupráce začala, zajišťovalo GEFCO skladování vyrobených vozů a jejich distribuci do obchodních zastoupení v rámci českého trhu. V průběhu následujících let se portfolio poskytovaných služeb postupně rozšiřovalo. Vozy značek Toyota a Lexus jsou dnes distribuovány z kolínského centra nejen do České republiky, ale i do Maďarska a na Slovensko, a to s vysokou přidanou hodnotou v podobě kontroly před dodáním (PDI) a postprodukčních úprav (PPO).

Klíčem k úspěchu jsou služby s vysokou přidanou hodnotou

 

Toyota je značka známá svým vysokým standardem kvality. Centrum GEFCO v Kolíně splňuje nejpřísnější normy a požadavky stanovené výrobcem vozů a díky tomu je oprávněno realizovat postprodukční operace u skladovaných vozů. Benefitem pro zákazníka jsou nižší náklady, pro koncového klienta je to pak kratší doba dodání při stejné kvalitě jako v případě realizace samotným výrobcem. „V našem workshopu jsme schopni realizovat až 90 druhů instalací a to od těch jednoduchých, které trvají cca 5 minut, až po složité úpravy trvající několik hodin. Technicky jde o designové úpravy, elektronické či technické instalace, jako je montáž GPS navigace, alarmu, mlhovek, tažných zařízení, čalounění sedaček a mnoho dalších,“ popisuje Miloš Mrázek, ředitel divize FVL společnosti GEFCO pro Českou republiku a Slovensko.

 

Služby na obou trzích díky spolupráci v rámci klastru

 

Kolín je pro společnost Toyota klíčovým uzlem českého, slovenského i maďarského dodavatelského řetězce. Díky přístupu a vysoké kvalitě poskytovaných služeb se ale postupem času stal také místem kontroly kvality, v němž je v průběhu skladování a před samotným dodáním vozu koncovému zákazníkovi každé vozidlo důkladně zkontrolováno a připraveno pro zahájení provozu. Po vytvoření klastru Česká republika- Slovensko z Kolína GEFCO odbavuje distribuci všech vozidel značek Toyota a Lexus pro tři výše zmíněné trhy. „Jsem hrdý na naše týmy v Česku i na Slovensku. Spolupracují intenzivně v rámci klastru a přinášejí vynikající výsledky, díky nimž jsme schopni rozvíjet naše aktivity, plnit očekávání našich zákazníků a obnovovat smlouvy s dlouholetými partnery, jako je Toyota,“ vyzdvihl nadnárodní rozměr spolupráce v rámci klastru Aleksander Raczynski, generální ředitel GEFCO Česká republika a Slovensko.

 

Zdroj : Gefco

Logistický kalendář