Domů Blog Strana 952

Povrchy na letišti v Mošnově byly ošetřeny nanočásticemi

[quote]Ostravská společnost NanoZone dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku aplikovala inovativní japonskou technologii s obsahem nanočástic oxidu titaničitého. Částice na ošetřeném povrchu likvidují všechny mikroorganismy, jako jsou bakterie a viry. ČTK to sdělil mluvčí společnosti NanoZone Jindřich Vaněk.[/quote]

„K aplikaci přípravku TiZonic byly vybrány ty nejrizikovější kontaktní plochy v areálu letiště, jejichž prostřednictvím může dojít k přenosu infekce na člověka. Pečlivě byly vybrány plochy, kde dochází k největší kumulaci a pohybu osob, jako jsou například příletová zóna, odbavovací prostory, WC, okolí bufetu a podobně,“ řekl Jindřich Vaněk.

Technologie se na plochy aplikuje jednorázovým nástřikem přípravku s nanočásticemi. Nástřik trvá několik desítek minut. „Částice fungují jako fotokatalyzátor, kdy vlivem působení světla vyvolávají nepřetržitý jev zvaný fotokatalýza. V praxi to znamená účinný rozklad a eliminaci bakterií, virů, spor plísní,“ vysvětlil Jindřich Vaněk. Aplikovaná technologie funguje minimálně po dobu tří let.

„Na základě výsledků stovek měření hygienické čistoty ošetřených povrchů byla prokázána až osmdesátiprocentní účinnost technologie,“ uvedl jednatel společnosti NanoZone Jaromír Hanačík. Dodal, že firma přípravek na letišti plošně aplikovala pouze za symbolickou částku představující manipulační poplatek.

„V současné složité situaci vítáme každou možnost, jak snížit riziko možné nákazy virem a zabezpečit pro naše cestující a zaměstnance co nejbezpečnější prostory. Zároveň jde o preventivní opatření dlouhodobého charakteru, a nejen o jednorázovou akci,“ uvedl provozní ředitel společnosti Letiště Ostrava Michal Holubec.

 

Zdroj : ČTK

Odtahování opuštěných aut z veřejných komunikací bude snazší

[quote]Odtahování odstavených automobilů a vraků z ulic, silnic a veřejných parkovišť bude snazší. Senát dnes schválil poslanecký návrh, jenž dá vlastníkům komunikací právo odtáhnout nově také vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technickou prohlídku. Novelu o pozemních komunikacích dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.[/quote]

Současný zákon umožňuje odtah vraku auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor. Předkladatelé poukazují na to, že za současného stavu se silnice a veřejná parkoviště mohou stávat místem pro bezplatné uskladnění nepotřebného a často zcela opuštěného majetku. Většina odstavených vozidel podle nich přitom nesplňuje definici vraku v souladu se zákonem a zákon nezakazuje ani stání vozidel na pozemních komunikacích bez platné technické kontroly.

„Zákon je očekávaný všemi samosprávami,“ řekla senátorům za předkladatele poslankyně Zuzana Ožanová (ANO). Podle senátorky Renaty Chmelové z klubu lidovců a nezávislých novela zahrnuje všechny nejproblematičtější případy z praxe, například i vozidla v takzvaném polopřevodu, tedy fakticky vyřazená z registru. V její domovské Praze 10, jak uvedla, zabírají parkovací místa tři stovky odstavených vozidel, která za současné legislativy nelze odstranit.

Novela předpokládá, že vlastník komunikace by provozovatele automobilu nejprve vyzval, aby vozidlo podrobil pravidelné technické prohlídce, nebo je odstavil jinam. Pokud by provozovatel nereagoval, mohl by odstranit vůz na náklady provozovatele až po dvou měsících. Provozovatele by také musel informovat o tom, kde si může automobil vyzvednout. V případě, že by provozovatel o vozidlo nejevil zájem, vlastník komunikace by je mohl vydražit, případně nechat zlikvidovat.

Radnicím novela usnadní obnovování parkovacích oprávnění v parkovacích zónách. Obce budou mít právo nahlížet do patřičných registrů a samy si ověřovat údaje o žadatelích.

 

Zdroj : ČTK

Czechoslovak Group může koupit Skyport, povolil to ÚOHS

[quote]Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada může koupit společnost Skyport, která zajišťuje odbavování nákladů na pražském Letišti Václava Havla. Fúzi povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který se transakcí zabýval. Vyplývá to z informace zveřejněné na internetových stránkách úřadu.[/quote]

„Spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Rozhodnutí zatím není pravomocné,“ uvedl úřad.

Informace o spojení obou firem se objevily v médiích už loni v říjnu. Mediální zástupce CSG obchod dříve potvrdil. „Skupina CSG se stala koncovým vlastníkem Skyport. Společnost vnímá jako velice zajímavou z toho pohledu, že vhodně doplňuje portfolio firem skupiny, především její divize CSG Aerospace, kde zapadá do jejích aktivit v oblasti civilního letectví,“ uvedl za CSG Jaroslav Martínek.

Dodal, že cenu transakce ani její podmínky skupina CSG zveřejňovat nebude, mlčenlivost je zakotvena ve smlouvě. „Na fungování firmy se vstupem nového vlastníka nic nemění a ke změnám nedošlo ani v jejím managementu,“ dodal Martínek.

Na podzim bylo v obchodním rejstříku zapsáno zvýšení kapitálu Skyport z 50 milionů na 180 milionů korun a jako předseda dozorčí rady byl zapsán Michal Strnad, majitel celého holdingu Czechoslovak Group.

Firmy z Czechoslovak Group působí v automobilovém, železničním, leteckém i hodinářském průmyslu a vyrábějí zbraně, munici či speciální vozidla. Do holdingu patří i automobilka Tatra. Holdingu loni vzrostly tržby meziročně o 48 procent na 11,5 miliardy korun a hrubý provozní zisk o 43 procent na 1,9 miliardy. Podniky Czechoslovak Group zaměstnávají dohromady asi 8000 lidí.

 

Zdroj : ČTK

Koronavirus donutil aerolinky uskutečnit nejdelší linkový let

[quote]Cestovní omezení přijímaná mnohými státy kvůli současné pandemii nového typu koronaviru mají obzvlášť neblahé důsledky na letecký průmysl. V důsledku současných výjimečných opatření však francouzská aerolinka Air Tahiti Nui uskutečnila dosud nejdelší linkový přímý let v historii. Letadlo na cestě z Tahiti do Paříže uletělo 15.715 kilometrů, informoval zpravodajský web CNN.[/quote]

Rekordně dlouhá cesta byla přímým důsledkem nedávno vyhlášeného zákazu vstupu pro Evropany do Spojených států. Za normálních okolností má totiž letadlo na této trase mezipřistání v Los Angeles. Všichni cestující tam však musí ze stroje vystoupit a projít americkou pohraniční kontrolou, než mohou absolvovat další část cesty. To však u cestujících na palubě za nynějších podmínek nešlo.

Let TN064 proto vyrazil v neděli ve 3:00 místního času z hlavního města Tahiti Papeete a v 6:30 SEČ ve stejný den dorazil do Paříže. Stroj byl ve vzduchu necelých 16 hodin. Jednalo se také o nejdelší domácí let, jelikož Tahiti je součástí Francouzské Polynésie, jež je francouzským zámořským územím.

Let na vzdálenost překonal dosavadní rekord společnosti Singapore Airlines, které provozují linkové spojení mezi Singapurem a městem Newark poblíž New Yorku, které je dlouhé 15.343 kilometrů. Společnost Air Tahiti Nui uvedla, že na palubě byla posílená posádka včetně čtyř pilotů, kteří řídili stroj společnosti Boeing 787-9 Dreamliner. Letadlo tak dlouhou vzdálenost zvládlo uletět také kvůli tomu, že nebylo plné, a mělo proto nižší spotřebu paliva.

Jiný rekord drží australské aerolinky Quantas, jež vypravily zkušební přímý let z Londýna do Sydney. Letoun urazil necelých 17.800 kilometrů a ve vzduchu byl 19 hodin a 19 minut. Jelikož ale na palubě nebyli platící zákazníci, nelze jej počítat jako komerční linkový let.

 

Zdroj : ČTK

RegioJet investuje do stavby depa zhruba čtvrt miliardy Kč

[quote]Soukromý železniční dopravce RegioJet investuje do stavby depa pro údržbu svých i konkurenčních vozidel v Praze-Dolních Měcholupech zhruba čtvrt miliardy korun. V současnosti probíhají projektové práce a stavební přípravy, stavba by měla být dokončena do dvou let. Píše o tom web deníku E15. Podle jeho informací na plánech firmy nic nemění ani současná situace kolem pandemie koronaviru, která výrazně omezuje byznys obecně.[/quote]

„Je to pro nás zcela zásadní projekt. Mít vlastní depo deset minut jízdy od hlavního nádraží je klíčové,“ sdělil deníku E15 majitel RegioJetu Radim Jančura. Kapacita depa bude podle něj desetinásobek toho, co dnes firma potřebuje. To znamená, že pojme až 2000 vozů, myslím, že nikdy nebudeme potřebovat větší, dodal.

Nyní se technické zázemí firmy nachází na Zličíně, v budoucnu se ale přesune. „Ve chvíli, kdy budeme mít vybudovánu funkční údržbovou základnu a depo, tak počítáme s vizí, že přesuneme naše aktivity údržby a technického zázemí ze Zličína do nového depa,“ uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj. I po dokončení depa přenechá dopravce část údržby svých vlaků externím firmám.

Výstavba depa patří mezi hlavní úkoly Miroslava Kupce, bývalého šéfa Českých drah, který nastoupil do RegioJetu na post technického ředitele začátkem tohoto roku.

Vlakový dopravce RegioJet zaznamenal za loňský rok rekordní zisk před zdaněním 165 milionů korun, což je nárůst o 62 procent. Rekordně stouply i tržby společnosti RegioJet. Předloni činily 1,5 miliardy korun a loni 1,8 miliardy. „Kdysi byly autobusy to, co nás hnalo. Financovaly enormní ztráty železniční dopravy. Dnes jsou tahounem vlaky,“ řekl už dříve E15 Jančura. V součtu s regionálními spoji RegioJet loni svezl přes deset milionů cestujících, což je nejvíce v historii společnosti.

 

Zdroj : ČTK

Slevy v dopravě stojí i přes limity více, v lednu 495 milionů Kč

[quote]Slevy ve veřejné dopravě v lednu i přes zavedené limity stály více než vloni. Stát dopravcům vyplatil téměř 495 milionů korun, což je meziročně skoro o 50 milionů více. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Platby za slevy meziročně rostly i v předchozích měsících. Stát od ledna zavedl limity na výši vyplacených kompenzací za jízdenku. V současnosti ministerstvo financí kvůli krizi kolem šíření koronaviru zvažuje omezení slev.[/quote]

Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent.

Ministerstvo dopravy od ledna nastavilo maximální strop, který dopravcům za jízdenky platí. Nově tak například za jízdenku na trase mezi Prahou a Ostravou dopravcům vyplácí maximálně 389 korun. Limit tak platí i v případech, kdy cena jízdenky bude například přes 1000 korun. Stát tak chce předejít případům, kdy někteří dopravci jízdenky prodávali za výrazně vyšší ceny, než je obvyklé.

„Přepracované algoritmy našeho informačního systému na vyhodnocování ztráty z jízdenek fungují, dopravci se do limitu v zásadě vešli,“ uvedl Jemelka.

České dráhy jako největší z dopravců dostaly za leden více než 183 milionů korun. Druhý RegioJet vyfakturoval přes 31 milionů korun, z autobusových dopravců pak nejvíc ČSAD Vsetín se 14,6 milionu korun.

Slevy fungují od září 2018, stát dopravcům za prvních 12 měsíců jejich platnosti vyplatil 5,6 miliardy korun. Účet za slevy však postupně roste, za kalendářní rok 2019 už činil 5,78 miliardy korun.

 

Zdroj : ČTK

Letový provoz kvůli koronaviru klesá, v březnu téměř o pětinu

[quote]Současná krize kolem koronaviru omezuje letový provoz nad Českem. V prvních deseti březnových dnech se meziročně snížil o 18 procent. Lety ubývaly i v únoru a lednu. Provoz oslabuje nad celou Evropou. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. Řada dopravců kvůli šíření viru omezuje své lety, cestování zakazují i některé státy, včetně Česka. Úbytek letů tak bude v následujících týdnech ještě výraznější.[/quote]

Omezování letového provozu začalo už v předchozích měsících. V únoru tuzemští dispečeři zaznamenali celkem 52.848 letů. To představovalo meziroční úbytek o 8,2 procenta. V lednu pak dispečeři řídili 57.187 letů, meziročně o 6,7 procenta méně. V těchto měsících byly omezovány lety zejména do Číny, od začátku března se pak omezují i lety nad Evropou a mezikontinentální spoje.

Lety kvůli šíření nákazy ubývají nad celou Evropou. Například v neděli 15. března bylo v Evropě celkem 20.040 leteckých spojů. To je téměř o 24 procent letů méně než ve stejný den vloni. Patrná je situace i na některých významných letištích. Například provoz ve Varšavě ve stejný den klesl o 82 procent, na jednom z největších evropských letišť ve Frankfurtu pak o 37 procent.

Situace má obrovský dopad na letecké dopravce. Podle statistik dispečerů klesl nedělní provoz polských aerolinek LOT o 87 procent, italský dopravce Alitalia oslabil o 78 procent letů. Německá Lufthansa omezila lety téměř o polovinu.

Své lety omezili i čeští letečtí dopravci Smartwings a ČSA. Společnosti zastavili všechny své lety z a do České republiky, odstavili tak skoro polovinu své flotily. Řada evropských leteckých společností plánuje omezování provozu kvůli šíření koronaviru i v dalších týdnech. Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v pondělí oznámila, že z provozu stáhne většinu letadel a v následujících dvou měsících sníží kapacitu o 80 procent. Omezení chystají i British Airway, easyJet, Norwegian Air, Virgin Atlantic či severské aerolinky SAS.

 

Zdroj : ČTk

Internet věcí v boji proti CO2

[quote]Dne 1. ledna 2020 vstoupilo v platnost rozhodnutí týkající  se námořních plavidel, snížení přípustného obsahu síry v palivu z 3,5% na 0,5%. Opatření bylo přijato v souvislosti se zaměřením na vývoj environmentální situace ve světě.[/quote]

Transformací prochází také silniční přeprava. Od roku 2020 bude zajištěno roční snížení emisí oxidu uhličitého o 3%. Do roku 2025 se emise CO2 z nákladních vozidel sníží o 15%, do roku 2030 – o 30% ve srovnání s úrovní v roce 2019.
Množství silniční přepravy každoročně roste. Podle předběžných odhadů vzroste ukazatel do roku 2050 o 60%. Výrobci automobilů jsou již pokutováni za každý gram oxidu uhličitého, který překračuje stanovený limit. Nebude trvat dlouhou dobu a zástupci logistického sektoru budou čelit podobným pokutám.
Dopravní společnosti zvažují nástroje Internet věcí (angl. Internet of things – IoT), aby snížily emise CO2. Podle výzkumu britské telekomunikační společnosti Inmarsat si 44% dopravních a logistických společností zvolilo monitorování životního prostředí. 65% zástupců průmyslových odvětví plánuje učinit rozvoj prostřednictvím zavedení Internetu věcí.
Při používání Internetu věcí mají dopravní a logistické společnosti lepší kontrolu nad vozovým parkem. Díky GPS sledovačům s podporou IoT společnosti sledují polohu vozidla v reálném čase. Na základě přesných informací s geolokací, jsou vybrány objednávky pro zpáteční cestu s minimálním množstvím „prázdných“ kilometrů pro dané vozidlo. Výsledkem je, že v důsledku kvalifikovaného využití vozového parku a spotřebovaného paliva dochází ke snížení emisí CO2.
Vitalij Jeremenko, zástupce ředitele odboru provozu silniční dopravy AsstrA, sdílí své komentáře: „Skupina odborníků společností AsstrA se snaží organizovat přepravu s nakládkou vozidla v obou směrech. Okružní jízdy, na rozdíl od jednosměrné přepravy, mají řadu výhod. Díky racionálnímu využívání kolejových vozidel se emise CO2 do životního prostředí snižují. Během zpáteční jízdy je zde minimální počet „prázdných“ kilometrů, což pozitivně ovlivňuje utváření konečné ceny pro partnery. Navíc roste loajalita partnerů – přepravců, kteří se zajímají o rozumné využívání automobilového parku.“
S pomocí IT řešení organizuje tým odborníků AsstrA silniční přepravu způsobem šetrným k životnímu prostředí. Pro snížení počtu najetých kilometrů je program „Kancelář poskytovatele“ nakonfigurován tak, aby registrované společnosti viděly možnosti objednávky v okruhu 100 km od místa vykládky.
Projekt «AsstrA Supply Chain Visibility»  dodavatelského řetězce AsstrA shromažďuje informace o geolokaci vozidel v reálném čase od mnoha poskytovatelů GPS. Na základě polohy a času  vozidla nabízí systém další nakládání s minimálním počtem najetých kilometrů a prostojů.
„AsstrA se zavázala zefektivnit obchodní procesy, a to i prostřednictvím používání Internetu věcí. Cílem, který sledujeme, je racionální využívání zdrojů. Je ekologické snižovat škodu na životním prostředí stejně tak i ekonomické poskytovat zákazníkům konkurenční ceny na optimálních trasách,“ shrnuje Vitalij Jeremenko.
Zdroj : AsstrrA

 

Eurovia zastaví dopravní stavby, dle ŘSD hrozí i další přerušení

[quote]

Společnost Eurovia CS zastaví od středy kvůli současné krizi kolem šíření koronaviru všechny své stavební práce i kancelářské činnosti po dobu 14 dní. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Iveta Štočková. Firma staví například na dálnici D1. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hrozí zastavení i dalších dálničních staveb. Další velká stavební společnost Strabag naopak bude ve stavbách zatím pokračovat.

 

[/quote]

„Aktuální opatření v ČR v souvislosti s Covid-19 mají vliv i na naše činnosti. V současné době nemáme k dispozici ochranné pomůcky pro naše pracovníky, kdy se na stavbách potkávají neustále desítky lidí, dodavatelů a různých subjektů a stavby se nacházejí ve veřejném volně přístupném prostoru,“ uvedla Štočková. Část pracovníků je podle ní v karanténě, další jsou na Slovensku, část je doma s dětmi. Nezanedbatelný podíl je navíc v rizikové skupině nad 55 let.

Zbývající pracovníky podle Štočkové vzhledem k vydaným opatřením nedokáže firma na stavby dopravit, když jsou omezené hromadné svozy i cestování mezi regiony. „Rovněž ubytování pro vzdálenější zaměstnance a stravování je velmi komplikované, stejně tak dodávky materiálů. Z těchto důvodů se interní krizový štáb vedení společnosti a odborů rozhodl s účinností od 18. března pro dvoutýdenní zastavení chodu celé společnosti na území ČR, které se týká jak kancelářských činností, tak činností na stavbách,“ doplnila Štočková.

Všichni zaměstnanci Eurovie podle ní budou v této době v režimu částečné nezaměstnanosti podle zákoníku práce, kdy zaměstnancům náleží náhrada mzdy ve výši 60 procent průměrného výdělku.

„Jde o mimořádné a pro nás zcela bezprecedentní opatření, které je v zájmu zachování zdraví všech našich zaměstnanců. Pevně věříme, že toto řešení nám pomůže překlenout těžké období a dodá nám všem síly pro maximální výkon na stavbách, jakmile se situace normalizuje,“ dodala Štočková.

„Vzhledem k aktuální situaci ohledně COVID-19 hrozí na stavbách přerušení prací. Hlavním důvodem je riziko šíření nákazy, nedostupnost ubytování, stravování a dopravy na stavbu a zásobování materiálem. První přerušení na všech stavbách signalizuje společnost Eurovia po dobu 14 dní,“ napsal dnes na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Společnost Eurovia v dopravním stavitelství aktuálně pracuje například na modernizaci dálnice D1 v úsecích Koberovice – Humpolec nebo Mirošovice – Hvězdonice. Na dálnici D8 opravuje jedenáctikilometrový úsek u Litoměřic. Dále staví ve druhé etapě obchvat Chrudimi. V železniční dopravě patří mezi největší současné zakázky přestavba uzlu v Přerově.

Eurovia byla předloni podle výše tržeb na domácím stavebním trhu na druhém místě za Metrostavem. Tržby jí stouply meziročně o 13 procent na 16,7 miliardy korun. Hrubý zisk jí vzrostl o 14,6 procenta na 899,2 milionu korun.

Eurovia na konci loňského roku 2018 zaměstnávala 2885 lidí, meziročně o 16 méně. Vlastníkem firmy je od roku 2006 francouzská Eurovia, která patří do světového koncernu Vinci. Firma vlastní rovněž 30 lomů, 25 obaloven, tři pískovny a jeden recyklační dvůr. V lomech předloni vytěžila 9,6 milionu tun kameniva, meziročně o 13 procent více.

ŘSD letos mělo v plánu stavět nebo opravovat 230 kilometrů dálnic a silnic, což je nejvíce v historii. Z toho 100 kilometrů má tvořit nová výstavba a zbytek opravy a modernizace, včetně D1.

 

Zdroj : ČTK

Kamionový provoz v Česku i přes opatření proti koronaviru zesílil

[quote]Kamionový provoz na českých dálnicích i přes rozsáhlá opatření proti šíření koronaviru zesílil. Výběry z mýtného systému v uplynulém týdnu činily téměř 250 milionů korun, což je o 2,5 milionu více než o týden dříve, a vůbec nejvíce v letošním roce. Dopravci využili i zrušení nedělního zákazu jízd, výběry byly oproti předchozí neděli o 11 procent vyšší. ČTK to sdělil mluvčí správce mýta společnosti CzechToll Miroslav Beneš. Vláda udělila kamionové dopravě výjimku pro cesty do zahraničí, chce tak zajistit plynulé zásobování.[/quote]

„Výsledky výběru mýtného odpovídají charakteru nastavených opatření, která neomezují plynulé zásobování spotřebitelů ani průmyslových podniků,“ uvedl Beneš. Ochranná opatření vlády, která by měla zamezit šíření nákazy, tak kamionovou dopravu neomezily.

Vláda také dočasně zrušila zákaz nedělních jízd kamionů. Výběry poslední neděli činily celkem osm milionů korun, o 11 procent více než 8. března. Na plynulosti dopravy se to však podle policie výrazněji neprojevilo, podle jednotlivých krajů byla situace na cestách klidná. Zrušení zákazu nedělních jízd od 13:00 do 22:00 podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) mělo přispět k lepší plynulosti zásobování obchodů během současné krize.

Beneš také upozornil, že provoz elektronického mýtného systému není v současné době nijak omezen, ten funguje až na některé detaily ve standardním režimu. „Technologie nám umožňují, aby většina pracovníků po určitou dobu vykonávala potřebné pracovní úkony z domova,“ podotkl mluvčí. Podle něj si zároveň řidiči kamionů zaslouží poděkování za práci v současné krizi.

V současné situaci je podle Beneše také výhodou, že tři čtvrtiny dopravců platí mýto v režimu následných úhrad podle počtu uskutečněných jízd. Nemusí tak na obchodních místech řešit registraci, vyzvednutí palubní jednotky ani úhradu mýtného, čímž se minimalizují osobní kontakty s obsluhou.

I přes současnou krizi se zvyšuje i počet registrovaných dopravců v mýtném systému. V minulém týdnu si dopravci vyzvedli téměř 5 tisíc palubních jednotek. Změny nenastaly ani v původu země kamionů, téměř polovinu tvořily tuzemská vozidla, ze zahraničí pak nejvíce z Polska, Slovenska a Maďarska.

Povolení jízdy kamionů přes hranice platí nyní i pro situace, kdy řidič kamionu, který pracuje v mezinárodní dopravě, odstaví svůj kamion v zahraničí a domů přijede osobním autem. Umožněn mu přitom bude i návrat stejnou formou zpátky do ciziny. „Pokud se má řidič ujmout nákladního vozidla za hranicemi České republiky, bude mu to umožněno na základě předložení průkazu profesní způsobilosti řidiče,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

 

Zdroj : ČTK

Logistický kalendář