[quote]Povodí Panamského průplavu je v důsledku klimatického jevu El Niño nejsušší v historii. Správa průplavu proto v tomto týdnu přikročila k zavedení limitů ponoru lodí, které proplouvají nedávno rozšířenými plavebními komorami. Tuto vodní cestu využívají především lodě ze Spojených států a Číny. Informovala o tom dnes agentura AP.[/quote]

Kvůli restrikcím musejí některá velká plavidla snížit zatížení nákladem, což v důsledku znamená nižší příjmy za plavby. Provozovatel průplavu předpokládá, že kvůli suchu odepíše asi 15 milionů dolarů (přes 345 milionů Kč), což v porovnání s loňskými příjmy 2,5 miliardy dolarů není tolik. Sucho má ale také dopad na příjmy z turistiky v oblasti.

Klimatický jev El Niño vždy po několika letech vyvolává sucha v tropech a mimo jiné snižuje kapacitu lesů vstřebávat skleníkový plyn oxid uhličitý (CO2).

Hladina Gatúnského jezera, které je s rozlohou 436 kilometrů čtverečních největším umělým jezerem na světě, je zhruba 1,4 metru pod normálem tohoto ročního období. Jen od začátku dubna se hladina snížila o 0,2 metru.

„To je důsledkem téměř naprosté absence srážek v posledních čtyř až pěti měsících,“ řekl agentuře AP Carlos Vargas ze správy průplavu. „Je to skutečně nejsušší sezona v historii průplavu, přítok řek do jezera je nižší o 60 procent,“ dodal.

Úřad v této sezoně, která začala v lednu, snížil povolený ponor už čtyřikrát. Vzhledem k tomu, že poplatky se platí z kapacity plavidla i z objemu nákladu, který převáží, lehčí loď znamená nižší zisky pro všechny. V sezoně 2015/2016 jev El Niño připravil správu průplavu na příjmech o 40 milionů dolarů.

 

Zdroj : ČTK

DPP